Vyšlo nové číslo Klíčení, časopisu od dětí, který na přelomu let 2011 a 2012 začala vydávat Československá anarchistická federace.
I druhé číslo Klíčení lze chápat jako dialog dětí a dospělých, který se zde tentokrát odehrává napříč jednotlivými rubrikami hned na několik témat: peníze, práce a s ní těsně související svátek práce První máj.
V rubrice „Od nás“ se dočteme, že peníze dnes vlastně nejsou prostředkem k ohodnocení práce nebo k zajištění normálního života, ale jsou samy o sobě cílem všeho, co děláme. A že to bez nich jde taky. Dokud je ovšem užíváme, můžeme si aspoň peněženku podle návodu v rubrice „Dílna“ vyrobit sami, abychom šetřili životní prostředí a recyklovali např. tetrapakový obal. A jak je to s poměrem peněz a práce? Jisté vysvětlení najdeme v článku o družstevnictví v rubrice „Černo-červená škola“, protože právě družstevnictví je založeno na spravedlivém ocenění práce, na rovném rozhodování o společné práci a na tom, že „všichni pracují jen tolik, aby mohli důstojně žít a mít dost volného času“. Je totiž otázkou - a nad ní uvažuje autor textu Problém práce v rubrice „Čítanka“ - jestli máme vůbec příležitost najít a vykonávat práci, která má vyšší účel, je zodpovědná a radostná...
Pokud bychom tuto otázku vztáhli právě ke svátku práce Prvnímu máji, ukáže se, že přinejmenším dělníci pracovali od dob, kdy se masivně rozvinul průmysl, v tak ponižujících podmínkách, že jim nezbylo než stávkovat a demonstrovat za jejich zlepšení. Stálo je to nejen svobodu, ale i život. První máj tak zůstal připomínkou tohoto boje. Stručně jeho historii popisuje druhý text v rubrice „Černo-červená škola“. V rubrice „Čítanka“ se o svátku práce dočteme v několika textech, které nás postupně zavedou do Podkrkonoší či do Brna na konci 19. století, na Ostravsko ve 30. letech 20. století, ale i do koncentráku na konci druhé světové války a nakonec na Císařskou louku v roce 2011.
A ještě jedno téma spojuje dva texty v různých rubrikách tohoto čísla: Marie Demeterová uvažuje nad specifiky vztahu muže a ženy u Romů, jak ho zná z vlastních zkušeností (rubrika Od nás) a příběh jedné „romské lásky“ vypráví v rubrice „Čítanka“ Víťo Staviarsky, který poskytl do
Klíčení ukázku z chystaného vydání jeho prózy „Kale topánky“.
Ve druhém čísle najdou čtenáři také rozhovor s Ahmedem Amanem z palestinské Gazy, dále čtení a obrázky pro nejmenší, komiksy a recenzi současné mainstreamové hudby pro děti.
(40 barevných stran formátu A4, cena 60 Kč)
Časopis si můžete objednat na e-mailu kliceni[a]csaf.cz.
Kdo by měl zájem časopis distribuovat, ať se ozve na e-mailu distro[a]csaf.cz.
Distribuční místa
Kde můžete
Klíčení (případně další publikace ČSAF) zakoupit:
Kamenné obchody:
Rekomando (Trojanova 9, Praha 2),
Emergency shop (Tachovské náměstí 5, Praha 3 - Žižkov)
Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 - Žizkov)
Antikvariát Černý pes (Sedláčkova 20, Plzeň)
Infoshop Pelech (Brno,
www.pelech.info)
Internetové distribuce:
Antifa e-shop (
antifa.cz),
Chyba crew (
chyba.a-punk.cz)
Pure Heart Records (
pureheart.czechcore.cz)
xBASTAx (
xbastax.cz)
(Na některých distribučních místech může být nové číslo
Klíčení až se zpožděním. Díky za pochopení.)
Upoutávka na předešlé číslo
Klíčení ZDE.
23.4.2012
Klíčení