V sobotu
19. května se v
Jílovém u Prahy sešlo kolem 120 lidí, aby se ať již aktivně či pasivně zúčastnili 3. ročníku
Fotbalového turnaje proti rasismu. Turnaj se konal na hřišti místní základní školy a pořádalo ho zdejší občanské sdružení
KAFE (
zde) ve spolupráci se spolkem
Štěňata proti rasismu (
zde).
Fotbal proti rasismu
Smysl turnaje asi nejlépe přiblíží úvod k pravidlům, která upřesňovala, jak turnaj bude probíhat:
„...sešli jsme se tady, abychom vyjádřili svůj nesouhlas s rasismem. I tento turnájek, tato sportovní akce, je určitým aktem proti rasismu, nacismu, fašismu a xenofobii. Proto chceme zdůraznit, že se nejedná o profesionální fotbalový turnaj na vrcholové úrovni, nýbrž o kamarádskou akci. Na tomto turnaji nejde až tak moc o vítězství, ale spíše o trochu toho sportu spojeného se zábavou, kamarádstvím a negativním postojem vůči neonacismu.“Fotbal proti rasismu
Podle určených pravidel mělo mužstvo na hřišti pět hráčů včetně brankáře, povoleni byli dva střídající a minimálně jeden z družstva musel být ženského pohlaví či pod patnáct let. Každý zápas trval 2 x 10 minut a hrálo se na body každý s každým. Turnaj začal o půl desáté a přihlásilo se do něj šest družstev: Z-tým, Bratrstvo, Kafe, Barandov, Štěňata a Ethanol. Poslední zápas se odehrál kolem páté odpoledne, načež následovalo předávání diplomů zúčastněným a cen pro týmy, které se umístily na prvních třech příčkách. Vítězem se stal tým Barandov.
Fotbal proti rasismu
Za zmínku stojí i organizační zajištění. K dispozici byl stánek s občerstvením, letáky o rasismu a S.H.A.R.P. (Skinheads proti rasovým předsudkům), hrála reprodukovaná hudba a turnaj zdobilo několik transparentů:
„Štěňata proti rasismu“, „Oi!“, „‘69“, „KAFE“ či
„Good Night White Pride“.Jako asi největší klad turnaje osobně hodnotím poměrně zásadní účast Romů, a to jak na straně hráčů tak diváků. Právě jejich zapojení podle mě naplnilo jeden ze smyslů turnaje. Příjemnou atmosféru dokreslovalo i množství dětí, které si tu hrály, či návštěva celých rodin.
Fotbal proti rasismu
Myslím, že tento turnaj může být inspirací i pro další aktivisty, kteří chtějí ve svých městech a obcích nějakým způsobem propagovat antirasistické myšlenky a zároveň zapojit i ostatní.
Další report
zde
20.5.2007
Stanislav Rubeš