Anarchistická federace

Za Káchou aneb radikální historie v praxi

Report ze vzpomínkové akce na žižkovského anarchistu Michaela Káchu.

Kácha

Když jsme v rámci Anarchistické federace přemýšleli, jak vedle stánku s publikacemi našeho nakladatelství přispět do programu letošního Anarchistického festivalu knihy, stalo se pro nás určujícím místo konání – autonomní sociální centrum Klinika v Jeseniově ulici. Právě v této žižkovské ulici pobýval svého času Michael Kácha, významná postava anarchistického hnutí začátku 20. století.

A jelikož i doba konání bookfairu téměř na den přesně korespondovala se 75. výročím Káchova úmrtí, nebylo dále o čem dumat. Kácha se stal navíc v posledním roce předmětem našeho zájmu a jednou z akcí AF byla záchrana jeho ostatků, stejně jako jeho (sou)družky Marie Müllerové. A jelikož dalším naším záměrem je zajistit náhrobek na novém místě jejich společného spočinutí, koncipovali jsme příspěvek o Káchovi na knižním festivalu zároveň jako sbírku na jeho zhotovení. K tomuto účelu jsme vydali benefiční brožuru Michael Kácha (1874–1940).

Do brožury přispělo hned několik lidí, kteří se osobou Michaela Káchy zabývají. Je v ní stručně zrekonstruován Káchův život a aktivity, popsány perzekuce, s nimiž se anarchisté setkávali, nachází se zde přepis jednoho z Káchových dopisů, Václav Tomek popisuje ideovou polemiku Káchy s Bohuslavem Vrbenským nad návrhem založení anarchistické strany a nakonec přichází ohlédnutí za Káchovým působením na Žižkově.

Během bookfairu byla v knihovně Kliniky ke shlédnutí výstava přibližující některé momenty Káchova života a především jeho vydavatelských aktivit a skládající se především z fotografií jak jeho, tak lidí, kteří se kolem něj pohybovali, z jeho dopisu, jím psané zvací listiny na anarchistický sjezd a obálek časopisů a knih, na nichž se podílel, z citací vzpomínek lidí, kteří si ho vážili či nekrologu od Václava Hlaváčka.

Sobotní program bookfairu byl zahájen dopolední vycházkou k bývalému a obnovenému hrobu Michaela Káchy. U stanice metra Želivského, kde byl v 10.30 sraz, se sešla dvacítka lidí, kteří se po krátkém úvodním slově o smyslu a plánu následující vycházky vydali ke kolumbáriu, kde byly donedávna uloženy urny Káchy a Müllerové. Vedle naší skupiny na Olšanský hřbitov ten den, 9. května, proudili lidé, kteří přišli uctít památku zde pohřbených vojáků Rudé armády, kteří zahynuli při osvobozování Prahy. V době, kdy je v mediálním prostoru přepisována historie a vše ruské démonizováno či bagatelizováno, šlo o povzbudivé zjištění.

U kolumbária promluvil iniciátor záchrany Káchova hrobu. Jeho slova byla velmi výstižná. Odtud jsme se vypravili do další části hřbitova, kde se nachází hrob, jenž byl urnám nově poskytnut v rámci Projektu adopce významných hrobů. Zde byly shrnuty informace o našem zapojení do tohoto projektu a o Káchovi coby inspirující osobnosti. Na hrob byly položeny květiny a zazněly tři básně věnované Káchovi od Josefa Rosenzweiga-Moira, Jana Aldy a Františka Halase. Na závěr byla připomenuta také Marie Müllerová a skutečnost, že jestli toho mnoho nevíme o významných představitelích anarchistického hnutí, pak ještě mnohem méně informací máme o jeho představitelkách, které jsou nejčastěji připomínány jen jako družky svých mužských protějšků.

Z Olšanských hřbitovů jsme se vydali na Kliniku, která je odtud coby kamenem dohodil a kde od 12.00 začínal přednáškový blok právě povídáním o Káchovi. Chtěli jsme se ale vyhnout klasické přednáškové formě tohoto vstupu, a tak si mikrofon vystřídalo hned několik lidí.

Na úvod byl představen neformální spolek anarchistických staromilců se zájmem o historii českého anarchistického hnutí a s oblibou v jeho tiscích. Někteří takto zainteresovaní pak promluvili o svém vztahu k osobě Michaela Káchy, na níž ocenili zejména věrnost anarchistické myšlence, osobní nasazení a upřímnou kamarádskou povahu. Následovalo představení Káchova života, jeho zapojení v anarchistickém hnutí a činnost v oblasti vydávání časopisů a knih, prokládané úryvky ze vzpomínek Michaela Mareše. Další příspěvek svérázně vylíčil žižkovské anarchistické literáty počátku 20. století coby pankáče své doby, kteří místo hraní v kapelách skládali básně a mezi nimiž Kácha tvořil doslova střízlivou výjimku. V několika následných vstupech bylo mimo jiné zopakováno, že Kácha není jediný, na koho by se měl soustředit náš zájem, a také byly naše snahy o poznávání a přibližování minulosti anarchistického hnutí označeny jako „radikální historie“, tedy kolektivní výzkum, který není nutně vázaný na akademickou sféru a profesionální historiky, nýbrž vychází ze samotného hnutí a jeho potřeb.

Ať už jde o „radikální historii“ či nikoli, náš zájem o Káchu nekončí. Pohrouženi do archivů, starých anarchistických časopisů a vzpomínkových knih jeho současníků pokračujeme v pátrání po jeho osudech se záměrem připravit v ročním horizontu rozsáhlejší reprezentativní publikaci.


V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Knižní veletrh LITR

21. 9. 2024, Olomouc

Navštivte distro Nakladatelství AF …(více)

2. Anarchistický Bookfair Brno

9. 11. 2024, Brno

Distra, přednášky, workshopy a mnoho dalšího …(více)