Anarchistická federace

Škoda rány, která padne vedle

Recenze na knihu o českém antifašismu z pohledu člena AFA

obr.

Je to k nevíře, ale už před třemi lety vyšla bez povšimnutí kniha My Life Antifa, kterou napsal člen AFA (Antifašistické akce) pod pseudonymem Peter Cricket. Možná to bude tím, že kniha je vydaná jen jako e-book, a to v angličtině, i když dnes už se pyšní i polským a portugalským překladem, nepochopitelně ale nemá českou mutaci. Stejně tak překvapivé je to, že má kniha vlastní web, a dokonce hrané promo VIDEO.

Tak jako trvalo, než jsem se o této knize z doslechu dověděl, trvalo mi i napsat tuto recenzi.

Kniha je psaná formou krátkých zápisků, počínajíc v autorově dětství, přes dospívání až po mnohaleté fungování v rámci organizovaného antifašismu. Dvacet let, sto zápisků. Odkrývá nám jeho motivace, rodinné zázemí, přístup k věci. V části, kde se věnuje konkrétní antifašistické činnosti, není přísná chronologie, ale spíš je to vyskládané tak, aby to na sebe nějak navazovalo. A to hlavně z důvodu popisování autorových motivací, poučení a následků, které roky militantního antifašismu na jeho osobě zanechaly. Kniha není dlouhá, má 244 stran včetně poznámkového aparátu, a zhltnete ji na posezení. Nejen kvůli formě, ale hlavně obsahu. Krátké zápisky připomínají knihu Výchova nácků v Čechách, tady už ale nejde jen o popisy bitek, a tak je čtení mnohem poutavější.

Bylo velmi zajímavé si přečíst něco od člověka „zevnitř“ AFA, protože přestože nejsem v hnutí žádným nováčkem, její fungování zůstávalo obestřeno tajnostmi. O „lidech z AFA“ se nikdy příliš nemluvilo, dodržovala se bezpečnostní kultura, někdy až lehce paranoidní. Vážili jsme si jejich neviditelné práce a v něčem nám imponovali. Za ta léta člověk zaslechl různé historky o akcích, ať už fyzických konfrontacích nebo úspěších mimo ulice, a zápisky z knihy potvrzují, že takové věci byly opravdu možné. Takřka profesionální přístup k věci (ač autor knihy tvrdí, že poloprofesionální), neuvěřitelné nasazení, monitoring nácků zahanbující zpravodajské služby i policii. Spousta příběhů o tom, kde dostal jaký prominentní nácek bití, jak ubránili koncert nebo jak připravili léčku na léčku. Jak vedli psychologické operace. To všechno přinášelo úspěchy a vítězství, ze kterých těží hnutí na určité úrovni dodnes.

A s tím související nevyhnutelné následky pro autora, když už ne legální, tak v rovině osobního života a ve vztahu k jeho okolí. Přiznává, že nešlo o boj dobra se zlem, neonacisté pro něj byli političtí oponenti a násilí vůči nim byl prostě jen jeden z prostředků k získání převahy. A jak vymizeli organizovaní neonacisté z ulic, přestala mít smysl i tato forma antifašismu. S rasisty a fašisty v sakách, sedících v poslaneckých lavicích, se musí bojovat jinak, aby to přineslo úspěch.

Knihu bych doporučil ke čtení jak lidem, kteří danou dobu zažili, tak i těm, kterých se to už netýkalo. Ať už z určité nostalgie, nebo z touhy poodhalit fungování AFA v Česku, které bylo oproti okolním zemím hodně specifické.

Kniha je dostupná ke koupi jako e-book, jak ve verzi pdf, epub, tak kindle. Na mylifeantifa.com najdete i ukázku volně ke stažení. Součástí je i několik plakátů a artworků. Koupí knihy podpoříte NERO kolektiv, neformální organizaci, která pomáhá romským dětem se smysluplným trávením volného času.


Peter Cricket: My Life Antifa. 2021. 244 stran, 6 €. Ke koupi na mylifeantifa.com.


Píšou jinde

Odkazy