Anarchistická federace

O stávkách ve Spojeném království

Recenze na brožuru KPK „Záblesk naděje uprostřed úsporných opatření a sociální regrese?“

UK

Skupina Kolektivně proti kapitálu vydala loni v září brožuru Záblesk naděje uprostřed úsporných opatření a sociální regrese?, jejíž téma odrývá podtitul Vlna stávek ve Spojeném království 2022/2023. Úspornými opatřeními, ani popisem sociální regrese se nezabývá, zato celkem přehledně mapuje stávkové dění ve Velké Británii v období od června 2022 do září 2023. To v době vydání textu ještě omezeně pokračovalo, „a to i přes pokusy některých významných odborových svazů ve veřejném sektoru stávky odvolávat, aby to ,gesto dobré vůle‘ údajně pomohlo vyjednávání“. Jak je trefně uvedeno v ironické poznámce pod čarou: „Odboroví předáci přicházejí s touhle pohádkou pro velký úspěch a zachování tradice zas a znova.“

Dozvíme se tak o průběhu stávek a vyjednávání na železnici, kde se se zastavováním práce začalo, ve zdravotnictví, ve školství a v britské poštovní službě. V tomto směru jsou zajímavé závěrečné přílohy, které mapují specifika těchto jednotlivých odvětví včetně jejich odborářské historie. Je patrné, že stávky se odehrávaly zejména ve veřejném sektoru, menší rozsah měly i v tom soukromém (sklady Amazonu, Britský Telecom, řidiči*ky autobusů, soukromé školy, ropné plošiny, dokaři*ky, ale i některé charitativní organizace a další).

Zajímavé je shrnutí hlavních charakteristik stávkového hnutí: Pracující ukázalx, že stávkují ochotně, pro stávky obvykle hlasovala výrazná většina a byly důsledně dodržovány, tzn. že stávkokazectví bylo naprostou výjimkou. Stávky přišly po dlouhé době pasivity pracujících a týkaly se, jak již bylo řečeno, především veřejného sektoru. To bylo dáno hlavně tím, že se v něm zhruba dekádu nezvyšovaly platy a že je mnohem více odborově organizovaný. Vedle platů hrály důležitou roli i další specifické potíže jednotlivých odvětví (rostoucí intenzita práce, nejistota zaměstnání, hrozba rozsáhlé restrukturalizace, důchody…). Neobjevily se takřka žádné reakční protiútoky na stávkující ze strany „veřejnosti“. Veškerá bojovnost zůstala striktně v odborovém rámci.

Zisky stávkujících ale nebyly výrazné, porovnáme-li přislíbené navýšení platů s inflací. Stát, tou dobou řízený konzervativci, se jako obvykle spoléhal na oddalování požadavků v naději, že to pracující nakonec vzdají. Text se věnuje také nedostatku kritiky hierarchie na pracovišti, absenci internacionality při stávkách ve veřejném sektoru, a omezením, které způsobuje během stávek dodržování všech právních náležitostí britského odborového práva. Řadové odborářství tak rychle narazí na limity, ale nemusí být nutně ztrátou času. Čistě ekonomické a defenzivní boje „byly a vždy budou nepostradatelnou základnou jakýchkoliv budoucích bojů“.

Je zmíněna důležitost zpochybňování separace mezi ekonomickým a politickým bojem, čehož však odbory nejsou schopny. Tím, jak by se to mělo dělat jinak, se brožura nezabývá, ani to nebyl její záměr, zato však nechybí u publikací KPK takřka „povinný“ citát z Marxe.


Záblesk naděje uprostřed úsporných opatření a sociální regrese? Vlna stávek ve Spojeném království 2022/2023. Mouvement Communiste / Kolektivně proti kapitálu, 2023. 52 stran, ke stažení ZDE.


Verze pro tisk 5.8.2024 -jk-

Píšou jinde

Odkazy