Anarchistická federace

Rasistické nepokoje ve Velké Británii

I za Kanálem mají své „dezoláty“, co se chytají hoaxů, konspirací a volání po násilných rasistických „řešeních“.

Velká Británie

Falešné zprávy, které se rozšířily po děsivém napadení dětí v Southportu, nebyly příčinou, ale spouštěčem rasistického násilí, které o tomto víkendu zasáhlo hned několik měst ve Spojeném království (je zajímavé, že se vyhnulo Skotsku, které má zcela odlišnou politiku v přístupu k migrantům). Krajní pravice tak demonstrovala svou ofenzivní přítomnost v ulicích. K útokům na jednotlivce a budovy (včetně domů, obchodů a nejméně jedné mešity) a ke střetům s policií došlo mimo jiné v Belfastu, Bristolu, Hullu, Manchesteru, Nottinghamu, Southportu, Sunderlandu, Blackpoolu, Liverpoolu a Stoke-on-Trentu.

Sobotní události následovaly po úterních (30. července) nepokojích v Southportu, které se odehrály po rozšíření falešných zpráv šířených skupinami jako Patriotic Alternative, které obratem zneužily útok, při němž došlo k pobodání několika dětí v tomto městě (tři při tom zemřely). Místní obyvatelé před radnicí v Southportu uspořádalx pokojnou vigilii. O hodinu později se sešli krajně pravicoví aktivisté, z nichž někteří přijeli až z Londýna, a zaměřili se na místní mešitu na ulici St Luke’s Road. Policie zasáhla, když dav začal házet různé předměty a protest rychle přerostl ve výtržnosti, při nichž byla zapálena policejní dodávka.

To však byla jen předehra k víkendovým událostem, které ve skutečnosti navázaly na předchozí sobotní (27. července) demonstraci v Londýně, kterou vedl známý ultrapravičák Tommy Robinson (vlastním jménem Stephen Lennon). Ta byla „znepokojivě velká“, jelikož se jí účastnilo 20 000 až 30 000 lidí. Na pódiu zazněly i otevřeně fašistické projevy a během pochodu se ozývalo rasistické a islamofobní skandování. Během pochodu Robinson v přímém přenosu poděkoval Elonu Muskovi za vrácení svého účtu na X (dříve Twitter), což je jeden z faktorů jeho nedávného návratu na výsluní. Protidemonstrace se zúčastnilo jen několik tisíc lidí, možná i proto, že ji pořádala celá plejáda levicových politických stran a organizací přidružených k těmto stranám.

V Southportu v kontrastu s místní vigilií skandovali ultrapravičáci hesla, která zazněla právě na nedávných protestech Tommyho Robinsona. Kolem pobodání dětí se rychle rozšířily dezinformace, které měly jednoznačně protimigrantské a protislámské vyústění, jakkoli se ve skutečnosti ukázalo, že se útočník narodil ve Velké Británii do praktikující křesťanské rodiny.

Dezinformace přicházely také ze strany médií a policie, když výtržníky označovala za příznivce English Defence League (EDL). Ve skutečnosti EDL již téměř deset let neexistuje. Dnešní krajní pravici nedominuje jedna skupina. Místo toho jsme bylx svědky mobilizace amorfní sítě zastánců konspiračních teorií, protiimigrantských aktivistů, explicitních fašistů a chuligánů z celé země. Tato mobilizace je podobná tomu, co jsme vidělx při loňských nepokojích v Knowsley, které podnítily fámy o incidentech v okolí hotelu, kde bylx ubytováni žadatelé o azyl. Do mobilizace se jmenovitě zapojila fašistická skupina Patriotic Alternative.

Podobně jako v případě vzniku EDL a nepokojů po vraždě Lee Rigbyho v roce 2013 byly sobotní akce decentralizovanou mobilizací, kterou z velké části organizovaly nezávislé místní nebo regionální ultrapravicové skupiny propojené skrze sociální sítě.

V krátké době byly zorganizovány protidemonstrace, které podpořily jak umírněné organizace jako Stand Up To Racism, tak i militantnější účastnictvo. V Bristolu čelilo asi 300 fašistů protidemonstraci čítající nejméně tisícovku lidí. Policie často ztrácela kontrolu. Na několika místech došlo k otevřeným střetům, vedle Bristolu například v Blackpoolu či v Sheffieldu.

Z Leedsu bylo naopak hlášeno (na rozdíl od zpráv médií a nevládních organizací), že fašisté na delší dobu ovládli centrum města. Dvakrát se jim podařilo pochodovat městem navzdory protidemonstracím a policii. „Je těžké prohrát nějakou situaci, ale je mnohem těžší vyhrát další, pokud je tato prohra vykreslována jako výhra,“ uvedla jedna z místních aktivistek na své facebookové stránce. „Ale říká se, že fašouni jsou zpátky. Je jich hodně. A levice momentálně dost pokulhává. Jsem si jistá, že máme rozdílné názory na to, proč tomu tak je, ale jsem si také jistá, že se shodneme na tom, že je třeba jednota opozice, odvahy, smělosti a tolerance k různým pohledům v rámci širokého spojenectví, které je nezbytné k tomu, aby tihle šmejdi přestali ovládat naše města.“

Uvidíme, zda jsou víkendové rasistické nepokoje povolebním fenoménem, nebo novou vlnou krajní pravice, a jak na to bude reagovat nová labouristická vláda. Přetrvává obava, že praxí plošného omezování protestů.


Zdroje:
https://freedomnews.org.uk/2024/08/04/racist-riots-post-election-binge-or-far-right-surge/
https://freedomnews.org.uk/2024/07/31/fascist-group-patriotic-alternative-involved-in-southport-riot/
https://freedomnews.org.uk/2024/07/29/thousands-march-with-fascist-tommy-robinson-in-london/
https://hopenothate.org.uk/2024/07/27/tommy-robinson-leads-huge-far-right-demonstration-in-london/


Verze pro tisk 6.8.2024 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Odkazy