MACHNORYCHTA
Benefice pro antifas v Ukrajině …(více)
Recenze na knihu „Srdce včely má pět komor“ od Helen Jukes
Pokaždé, když čtu nějakou knihu, nechávám ji na sebe působit. Díky tomu mi může nabídnout inspirace k vlastním zamyšlením, otevřít široké obzory imaginace a poučit mě. A ve finále je úplně jedno, zda jde o odbornou studii, filozofický esej, poezii nebo beletristické dílo. Kniha se tak stává podnětem k přemýšlení o době, kdy byla napsána i kdy se odehrává její obsah, stejně jako o vztazích. A nemusí to být jen vztahy mezi lidmi navzájem, ale i vztah k sobě samému, k jsoucnu, k přírodě či ke zvířatům.
A právě jednu takovou dotýkající se živočišné říše, konkrétně včel, jsem nedávno dočetl. Jedná se o debut Helen Jukes nazvaný Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou, jenž poprvé vyšel v angličtině roce 2018 a českého překladu se dočkal u vydavatelství Kazda o pět let později.
Autorka učí tvůrčí psaní na Oxfordské univerzitě a zúročila tedy své dovednosti, aby popsala svůj první rok se včelami. U těch nakonec i zůstala a nyní spolupracuje s Bee Friendly Trust, neziskovou organizací usilující o zvýšení povědomí o životě včel a podporující péči o udržitelná stanoviště.
Kniha by se dala číst jako popis zkušeností včelařské začátečnice a její snahy dozvědět se něco o včelách a o historii jejich pozorování, včetně mýtů sahajících tisíce let hluboko, jež se kolem nich tradovaly. Můžeme v ní ale nalézt i další roviny, stejně zajímavé a pro čtenářstvo možná důležitější, co se týče sdělení.
Srdce včely je tedy také o nalézání domova v době flexibilizace práce a stěhování se za ní. Je o způsobech relaxace, kdy v práci máte „nahrbená ramena a ztuhlý krk“ a oči vykoukané z monitoru počítače. Je o nalezení klidu, který je bezprostředně nutný při nakládání se včelstvem. Je o nenásilné vzpouře vůči všeobjímajícímu konzumerismu a naplněním principu DIY (udělej to sám – nebo ještě lépe společně). Je o nalezení komunity, s níž vás spojuje stejný zájem a na jeho základě rodící se vztahy. Je o sdílení, o darování i o přijímání. A to vše se odehrává na půdorysu skromného pokusu o chov včel medonosných, jednoho z mála druhů včel, které žijí ve formě kolonie neboli společenství.
Jakkoli je život včel, včetně jejich komunikace, zajímavý, nejde o žádnou snahu hledat paralely včelího společenství s tím lidským a vyvozování nějakých závěrů v tomto smyslu. Může to sice svádět, ale rozhodně by nešlo o vydání se správným směrem. Člověk a včela jsou dvě naprosto rozdílné entity, přesto jde v obou případech svým způsobem o křehká stvoření, jejichž smysl úzce souvisí s životem ve společenství.
Kniha je také o vášni. „Včelařství je něco, co dává smysl.“ Ale je to jen jeden z příkladů, na nichž se dá ilustrovat potřeba souvstažnosti s přírodou i s komunitou jiných lidí. Je to jeden z příkladů, jenž nás může přinutit „vidět svět jinak“. Číst si o domácím včelaření je tedy nanejvýš inspirativní a nejde nutně o to nadchnout se pro ty malé tvory, kteří umí občas bodnout. Spíš o snahu přehodnotit vlastní životy, jestli odpovídají tomu, jak je chceme skutečně žít. A pokud nám to není umožněno, což je v kapitalismu takřka standard, pak zjistit, zda neexistují nějaké činnosti, které nás mohou obohatit, vytrhnout z kapitalistického cyklu práce a spotřeby a spojit s dalšími lidmi, kteří to cítí obdobně. A neuškodí se přitom něco dozvědět, naučit a přijmout odpovědnost. Pak člověk začne vnímat krásné věci, kterých si dříve nevšímal.
Četba knihy mě mimo jiné dovedla k zamyšlení nad tím, že včely se de facto nepodařilo nikdy domestikovat. Takže je ve vztahu k nim dost pochybný i institut vlastnictví, tak bytostně vlastní kapitalismu. Ale nenechme se splést, i kolem včel existuje průmysl a nesmlouvavý byznys. Oproti němu kniha propaguje „přirozené včelaření“, jehož motem je „méně zásahů“. Jak píše autorka, je dobré mít na paměti, že „pořízení úlu včely nezachrání. Nepotřebují, abychom se o ně starali. Pokud jim chceme nějak prospět, musíme svou pozornost obrátit na kvetoucí ekosystémy v okolí úlu, na kterých jsou závislé. Mokřady, lesy, louky. Kvůli intenzivnímu zemědělství a rozšiřování měst v posledním století všech těchto ekosystémů rapidně ubylo.“
A nějaká citace na závěr? Co třeba tato: „V minulosti byl úl často vyzdvihován jako symbol ctností monarchické společnosti, ale to je zavádějící. Ve skutečnosti jsou to dělnice, a ne matka, kdo téměř o všem rozhoduje. V nepřítomnosti vůdčí autority udržuje stabilitu úlu komunikace a ne diktatura.“
Helen Jukes: Srdce včely má pět komor. Jak jsem se stala včelařkou. Kazda, 2023. 282 stran, 295 Kč. K dostání na knihykazda.cz.obálka
Benefice pro antifas v Ukrajině …(více)
Koncert, promítání, distra, jídlo, vzpomínka na J. Kučeru …(více)
Vystoupí kapely Aculeos a Hell Nation Army …(více)
Hudebně politický festival …(více)
Představit si svět bez kapitalismu není těžké. Stačí se jen pořádně rozhlédnout
denikalarm.cz 11.1.2025„Mapy nejsou politicky neutrální,“ říká Ahmad Gharbieh, který se zabývá konflikty na Blízkém východě
denikalarm.cz 6.1.2025Extrémní klima 2024: Nové rekordy emisí i teplot ukazují prohlubující se krizi
denikreferendum.cz 6.1.2025GlutenFreeX pomocou sfalšovanej dokumentácie zastrašuje ex-pracovníčky VegaNany!
www.priamaakcia.sk 20.12.2024Dveře do zeleného ráje otevřené. Ekologické utopie nám dávají lekci z udržitelné budoucnosti
denikalarm.cz 10.12.2024