Anarchistická federace

Zapatisté, Syřané, Nusle. První Minitrh knihy na Trhlině se vydařil

Report z experimentálního knižního pidifestivalu o jedné nevelké místnosti

Trhlina

V neděli 16. února zaplnila nuselský infoshop Trhlina – na jehož provozu se jako Anarchistická federace podílíme – zatím neozkoušená akce: Minitrh knihy. Cílem bylo jednak trochu provětrat naše notně zaplněné sklady brožur, knížek a letáků, jednak nabídnout publikace dalších nakladatelství a snad i něco málo doprovodného programu.

„Minitrh“ nebyla jen slovní hříčka, ale hlavně plán udělat knižní akci v záměrně velmi omezeném měřítku – ne jako reprezentativní přehled celého anarchistického hnutí, ale jen s pár distry a minimem přednášek či diskusí. Ona je totiž Trhlina, kde se musela celá akce vejít do jediné místnosti, sama o sobě také mini a nikdo moc předem nevěděl, jak se tam knížky, lidé i židle na přednášky naráz vejdou. Inu, vešly! Kapacitu prostoru jsme při průběžné účasti asi třicítky lidí během přednášek napjaly na maximum, ale zadařilo se a koncept se i přes drobné organizační zmatky osvědčil.

Pro návštěvnictvo jsme si připravili distra od AF, Neklidu, Utopia Libri a Salé, potažmo Active Distribution. Lidé si tak mohli vybrat z vyšších desítek titulů nejrůznějších témat, včetně několika „zvýhodněných“ balíčků. Abychom si rozuměly – jako AF sice pracujeme s takzvaným doporučeným příspěvkem, a když někdo nemůže za knížku zaplatit plnou částku, ruku mu neukousneme. Ale i tak máme v hlavě zažrané tržní prostředí a skoro všechny zájemkyně „příspěvek“ chápou jako pevnou „cenu“. Pro tři balíčky zahrnující celkem osm vzájemně souvisejících publikací jsme tak částku srazili o asi čtvrtinu – a s něčím podobným se možná na našich akcích občas setkáte i v budoucnu.

Největší zájem byl o novinku. Válka slov: Zapatistické hnutí a jeho globální přesahy je Nakladatelstvím AF nově vydaná knížka od Petra Profena Mareše, která na asi 120 stránkách menšího formátu popisuje přesně to, co je v názvu – tedy dříve v anarchistických kruzích neustále diskutované, dnes poněkud méně propírané zapatistické hnutí z mexického Chiapasu. Obvykle nové publikace představujeme na veletrhu, ale co už, i na minitrhu to šlo fajn.

Autor totiž dorazil osobně a vystřihl zhruba hodinové povídání uvádějící zaplněnou Trhlinu jak do toho, kdo jsou, jak vznikli a co dělají revolucionáři z řad původních obyvatel Ameriky, ale i jak – na poměry doby svého vstupu na globální scénu skoro bezprecedentně – promluvily zapatistky do populární kultury a skrze internet. Po kratší diskusi následovala nezbytná pauza a hned se navázalo dalším tematickým blokem.

Ten náležel Sýrii, respektive odkazu tamějšího anarchisty Omara Azíze. Na výročí jeho smrti se minitrh – v podstatě náhodou – ostatně konal a k datu se vyloženě pojila mezinárodní výzva, aby si anarchistické kolektivy napříč světem nepříliš známého revolucionáře připomněly. O Azízovi jsme coby AF vydali nově přeleštěný článek od Salé a založili mu českou wikistránku, povídání na minitrhu se ovšem přímo zaměřilo na jeho hlavní text, Formování místních rad. Tou Omar ukotvil svou vizi nehierarchické organizace jako alternativy a páteře odporu k brutálnímu režimu Bašára al-Asada. On sám ji v okolí bouřícího se Damašku uváděl do praxe tak dlouho, dokud jej režimní síly neuvěznily až do jeho smrti v roce 2013.

V Trhlině se tak nahlas četl patrně vůbec první český překlad Azízovy zásadní práce. Navzdory jeho nepříliš přívětivé formě (kdy je Formování místních rad například členěné do bodů, které se ne úplně dobře předčítají jako jednolitý text) nebylo čtení snad pro zaplněnou Trhlinu zvlášť vyčerpávající a následovala výživná debata. V ní se detailněji probral širší kontext Azízovy práce na budování nehierarchických struktur, který je svým způsobem až moc aktuální jak v nynější postasadovské Sýrii, tak vzhledem k dalším krizím a konfliktům ve světě, kdy lidé často musí hledat formy svobodné organizace, zatímco kolem doslova padají bomby.

V plánu byl i třetí přednáškový blok, a to nad publikací Out! blízce spřáteleného kolektivu Dekonstrukce, která pojednává o reprezentaci queer lidí v médiích. Krom toho, že bylo už poměrně pozdě, postihly avizované povídání zdravotní i technické komplikace, takže raději padlo rozhodnutí jej odložit pro klidnější, samostatnou příležitost. Ta snad na Trhlině nastane v dohledné době.

Předcházející dvě přednáško-diskuse ale i samy o sobě jaksi naplnily, co jsme si od minitrhu slibovali – nešlo o žádný přehled anarchistické politiky ve vší komplexitě s tisíci témat, co řeší, ale spíš o exkurzi do souvisejících zajímavých aspektů. A ač šlo o témata poměrně geograficky vzdálená, je milé, že na obě povídání bylo plno.

Akcí, a to i knižních, se dá v dohledné době očekávat spousta, a tak se v AF-Praha ani v rámci Trhliny nad opakováním minitrhu ještě nezamýšlíme. Je ale možné, že až bude chuť, energie a nebudeme zrovna řešit přehršle dalších záležitostí, proběhne opáčko. V rámci nuselského infoshopu nás do té doby čeká nejen další provoz, ale také boj s placením nájmu, energií a podobných libůstek. Šanci na Minitrh číslo 2 tak můžete přímo zvýšit tím, že nám třeba měsíčně přihodíte pár stovek. Nejvíc nás tím potěšíte na nějaké akci přímo v Trhlině, můžete ale použít i účet 13121610/2010 – děkujeme a těšíme se na viděnou!


Píšou jinde

Odkazy

Minitrh kvír knihy

5. 4. 2025, Praha

Publikace, přednášky, Dekonstrukce …(více)

Benefiční bagely na Mesarvot

6. 4. 2025, Praha

pro odpíračstvo služby v IDF …(více)

Food Systems Transformation

8. 4. 2025, Praha

Přednáška …(více)

Viva Belarus!

13. 4. 2025, Praha

Promítání na Trhlině …(více)

Spring Zine Party

26. 4. 2025, Praha

5. ročník festivalu self-publish literatury …(více)

Praha je feministická!

26. 4. 2025, Praha

Protest proti klerofašismu …(více)

Fotbal proti rasismu 2025

9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy

Sport a muzika …(více)