Benefiční večeře pro Solidrones
Tofu špízy, pečené brambory... …(více)
Teoretik anarchokomunismu Petr Kropotkin není jediný významný anarchista, jehož stoleté výročí si letos připomínáme. Ve stejném roce, kdy proběhl slovutný pohřeb „anarchistického knížete“, se ve Španělsku narodil Abel Paz, který později během Španělské občanské války uvedl Kropotkinovy myšlenky v podobě libertinského komunismu do praxe.
Abel Paz se k anarchistickému hnutí připojil už jako teenager, kdy se coby barcelonský textilní dělník stal členem masových odborů CNT. V době, kdy vypukla sociální revoluce, se Paz stal členem legendární Železné kolony, která se tvrdě stavěla proti vstupu anarchistických militantů do vlády Lidové fronty. Po porážce revoluce uprchl do francouzského exilu, kde se zapojil do odboje proti nacistickému Německu.
Ač zemřel v úctyhodném věku v roce 2009, ještě po osmdesátce absolvoval anarchistické přednáškové turné po středoevropských zemích. V roce 2003 jsme měli možnost si jej poslechnout na besedě v bratislavském V-klubu a v pražské galerii NOD. Jak vzpomínají tehdejší účastníci, obě besedy byly velmi zajímavé a podnětné a byla vidět generační a názorová propast – třeba ohledně názoru na vstup anarchistů do vlády (podle Paze nebyla po porážce revoluce jiná možnost).
Abel Paz nám zanechal zejména rozsáhlou biografii Buonaventury Durrutiho, klíčové postavy Španělské revoluce a autora známého výroku „my se trosek nebojíme, nový svět nosíme ve svých srdcích.“ Mimo toto dílo napsal řadu dalších prací o anarchismu a jeho dějinách, která čekají na překlad do češtiny.
Tofu špízy, pečené brambory... …(více)
Demonstrace – pochod – koncert …(více)
LITR je projekt zaměřený na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci. LITR se soustředí zejména na tuzemskou tvorbu, chce představit publikace často vydávané v nízkém nákladu s omezenou distribucí. Zájmem LITR jsou autorské publikace, magazíny, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Již popáté bude na místě také členstvo AF se stánkem Nakladatelství Anarchistické federace …(více)
Přednáška o FNB, hudba a pofel …(více)
Je potřeba mluvit o dotacích pro oligarchy. Re-set ukazuje miliardy z veřejných rozpočtů
denikalarm.cz 6.9.2025Film The Voice of Hind Rajab sklidil rekordní 23minutové ovace při premiéře na festivalu v Benátkách
blisty.cz 5.9.2025Italští dokaři hrozí blokádou dodávek do Izraele, pokud flotila s pomocí pro Gazu nedorazí do cíle
denikalarm.cz 4.9.2025Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať (2025)
www.priamaakcia.sk 1.9.2025Demytizace Palestiny a Palestinců #13: Rozkvetlá poušť, nebo decimace ekonomiky?
ism-czech.org 25.8.2025„Davyd Čyčkan se vrátil domů!“ Poslední rozloučení s anarchistou, kreslířem a obráncem
denikalarm.cz 23.8.2025