Anarchistická federace

Píšou jinde : Vzpurná Praha: Za dostupné bydlení pro všechny

Toto je kopie článku uveřejněného na k115.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://k115.org/2019/09/vzpurnapraha/

Ve dnech 4. až 6. října pořádáme druhý ročník festivalu Vzpurná Praha. Přednášky, diskuse, workshopy a promítání na téma dostupnost bydlení a právo na město.

V Praze rostou nájmy dvakrát rychleji než mzdy, ceny nemovitostí se šplhají do astronomických částek a město po třiceti letech privatizací není schopné nabídnout k nedostupnému tržnímu bydlení alternativu. V médiích přitom od developerů a ekonomů z velkých bank posloucháme, že za krizi bydlení může jen pomalá výstavba a lidé, kteří by rádi mluvili do toho, co jim vyroste za okny. Zdaleka méně se mluví o tom, že nové byty jsou určeny především bohatým investorům a nová výstavba často naopak zvyšuje ceny bydlení v okolí a ze čtvrti vyhání nízkopříjmové obyvatele.

Nové vedení města sice tvrdilo, že jeho vzorem je Vídeň, kde je dostupnost bydlení zajištěna silnými regulacemi, ale navrhovaná podoba nového metropolitního plánu hraje naopak podle not volného trhu. Jak přitom taková písnička zní, zažívají ti z nás, jimž raketově rostou nájmy, či ti, jejichž domy zaplavilo AirBnB a místo fungujícího sousedství kolem sebe mají bujarý hostel.

Chceme město, které se nebude podřizovat zisku těch nejbohatších, ale budeme ho moci spoluutvářet podle našich potřeb. Zkušenosti z Prahy i zahraničí ukazují, že o to musíme usilovat sami, protože nikdo jiný to za nás neudělá. V rámci Vzpurné Prahy chceme hledat společné příčiny nedostupného bydlení, bezohledného developmentu i turismu utrženého ze řetězu, ale také společné odpovědi na ně. Kromě přednášek, procházek, filmů a zkušeností ze zahraničí chceme dát prostor hlavně vzájemnému seznamování, výměně zkušeností a budování koalic za demokratické a dostupné město.

Přijďte s námi tvořit budoucnost Prahy!

Více informací brzy!

Verze pro tisk 24.9.2019 k115.org

V nejbližších dnech:

AF na knižním veletrhu LITR

19. - 21. 9. 2025, Olomouc

LITR je projekt zaměřený na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci. LITR se soustředí zejména na tuzemskou tvorbu, chce představit publikace často vydávané v nízkém nákladu s omezenou distribucí. Zájmem LITR jsou autorské publikace, magazíny, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Již popáté bude na místě také členstvo AF se stánkem Nakladatelství Anarchistické federace …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Anarchistický Bookfair Brno

4. 10. 2025, Brno

Přednášky, workshopy, distra, kapely, afterparty... …(více)

AFA fest 2026

1. - 2. 5. 2026, Praha

Dva dny plné hudby, promítání, přednášek... k 30. výročí založení AFA …(více)