Více jak 300 tisíc lidí vyšlo v Portugalsku do ulic na protest proti nezaměstnanosti a nejistým pracovním podmínkám.
Více než 300 tisíc lidí demonstrovalo v sobotu 12. března 2011 v Lisabonu a dalších portugalských městech kvůli nejistým pracovním podmínkám a nezaměstnanosti.
Protesty vzešly z iniciativy vzniklé na sociální síti Facebook, na jejímž počátku stála čtveřice mladých lidí. Paralelně se k nim připojili v Lisabonu, Portu a dalších portugalských městech odbory, nestranická hnutí a anarchisté - podle oficiálních odhadů počet demonstrantů přesáhl 300 000. Objevila se spousta podomácku vyrobených transparentů a nápisů. Mladí lidé, kteří protesty svolali, se označili jako „Geração À Rasca“ neboli Odhozená (prekarizovaná) generace. Výzva k protestu kolovala pomocí SMS, Twitteru a e-mailů, následně se o ní začala zajímat i média.
„Polovina aktivní populace Portugalska je buď nezaměstnaná nebo v nejisté situaci, což ukazuje, že je současný stav neudržitelný,“ říká jeden z organizátorů protestů, Joao Labrincha. Portugalsko loni dosáhlo rekordní nezaměstnanosti 10,8 procenta. Asi 620 tisíc lidí nemá práci a téměř polovina z nich je mladší 35 let, více než 10 procent má vysokoškolský titul.
VIDEO: Demonstrace v Lisabonu 12.3.2001 (na videu je špatně uvedené datum)
Portugalsko doplácí mimo jiné na šílené investice do infrastruktury, jako je další most v Lisabonu, rozšíření letiště, spojení s Francií dráhou TVG, nadměrná výstavba dálnic apod., na kterých vydělaly především firmy, které podobné stavby zajišťovaly. Poukazuje se také na enormní výdaje externím poradenským firmám. Chudoba je v zemi skrývána za blyštivé pozlátko moderních hotelů a golfových hřišť.
Portugalsko nyní očekává finanční pomoc od EU na vyrovnání deficitu. V pátek 11. března vláda oznámila nový balíček úsporných opatření, z nichž některé se přímo dotknou důchodců, což pravděpodobně vyvolá další protesty. Proti vládnímu plánu škrtů se postavila také parlamentní opozice a spekuluje se o tom, že by tato situace mohla vést k předčasným volbám.
protest
16. března vstoupila do dění v Portugalsku agentura Moody´s, která snížila rating této země o dva body a prohlásila, že Portugalsko musí co nejrychleji přistoupit k důsledným strukturálním reformám, jinak se jeho růstové vyhlídky nezlepší. Celý proces je ukázkou snahy globálního kapitálu zavádět neoliberální reformy, kde se dá, a využít k tomu každou příležitost.
Otázkou zůstává, zda bude potenciál demonstrace z 12. března nějak využit a dále rozvíjen. Někteří jsou v tomto bodě skeptičtí a myslí si, že protest bude mít mizivý dopad podobně jako obrovské protiválečné demonstrace před válkou v Iráku. Jiní zase poukazují, že jde o největší protest v Portugalsku, který se navíc konal mimo odborové centrály a politické strany, které ztrácejí důvěru.
Je skoro až typické, že o jednom z největších sociálních protestů v Evropě česká média v naprosté většině vůbec neinformovala.
protest
Manifest „Geração À Rasca“
My, nezaměstnaní, „quinhentoseuristas“ a jinak špatně placení, převlečení otroci, nádeníci, pracující s krátkodobými smlouvami, rádoby samostatně výdělečně činné osoby, stážisté, stipendisté, pracující studenti, matky, otcové a děti z Portugalska. My, kteří jsme se doposud spokojovali s podmínkami, které na nás byly uvaleny, tu dnes stojíme, abychom přispěli ke kvalitativní změně v naší zemi. Jsme zde dnes proto, že už nemůžeme akceptovat nejistou situaci, do níž jsme byli uvrženi. Jsme zde dnes proto, že se každý den snažíme vydělat na důstojnou budoucnost, která by se odehrávala ve stabilitě a bezpečí ve všech oblastech našeho života. (…)
Jinými slovy:
a) Došlo k odcizení naší přítomnosti, nemáme možnost realizovat svůj potenciál, je blokováno zlepšení hospodářských a sociálních podmínek v zemi. Aspirace celé generace, která by mohla prosperovat, je házena do koše.
b) Došlo k urážce naší minulosti, jelikož předchozí generace tvrdě pracovaly kvůli našemu přístupu ke vzdělání, naší bezpečnost, naší svobodě a našim právům coby pracujících. Desetiletí úsilí, investic a obětavosti jsou házeny do koše.
c) Z budoucnosti se stala hypotéka, jejímž předpokladem je kvalitní vzdělání, které není pro všechny, namísto spravedlivého důchodu pro ty, kteří pracovali celý život. Prostředky a dovednosti, které by mohly vést zemi k ekonomickému úspěchu, jsou házeny do koše.
Jsme generace s nejvyšší úrovní vzdělávání v historie země. Takže nechceme trpět únavou, frustrací či nedostatkem perspektivy. Věříme, že máme prostředky a nástroje pro lepší budoucnost jak pro sebe tak i naší zemi. Nejde o protest proti jiné generaci. Jen nechceme pasivně čekat až se problémy vyřeší samy. Protestujeme kvůli řešení, jehož chceme být součástí.
protest
Zdroje:Protesto da Geração À RascaSpontaneous demonstration called on Facebook attracts half a million in LisbonDemonstrace proti škrtům i nezaměstnanostiAgentura Moody´s snížila Portugalsku rating, tlačí jej k dalším škrtům
protest
protest
protest
protest
protest
18.3.2011
-jk-