Анархистская федерация

Stotisícový protest v Británii

V Londýně protestovaly statisíce lidí proti konzervativní politice a rozpočtovým škrtům.

Během protestního pochodu, který se konal v sobotu 26. března 2011 v Londýně proti vládní politice a rozpočtovým škrtům a jehož se účastnilo na 500 tisíc lidí, napadla část protestujících obchody, banky a kanceláře v centru města.

Podle britského Kongresu odborových svazů (TUC) se protestního shromáždění účastnilo více než čtvrt milionu lidí, což je dvakrát tolik než pořadatelé očekávali. Mnohá média hlásila, že demonstrantů bylo až 400 až 500 tisíc. V ulicích Londýna hlídkovalo více než 4500 policistů.

Organizátoři pochodu z TUC argumentují, že většina lidí v zemi nesouhlasí s vládními plány na řešení problému deficitu rozpočtu prostřednictvím drastických rozpočtových škrtů. Funkcionář TUC Brendan Barber uvedl: „Budeme bojovat proti nemilosrdným škrtům a nenecháme si zničit pracovní místa a životy.“ Generální tajemník TUC Len McCluskey shrnul bezprostřední dojem z demonstrace do věty: „Toto je naprosto neočekávaný výsledek a výron vzteku obyvatelstva, který vláda bude muset vzít v potaz ať chce či nechce.“

Londýn

V říjnu 2010 britský ministr financí George Osborne představil nejambicióznější program škrtů ve veřejných výdajích od konce 2. světové války. Škrty se projeví téměř ve všech oblastech a povedou ke ztrátám pracovních míst, což se v následujících čtyřech letech dotkne téměř 500 tisíc státních zaměstnanců. Ve velkém měřítku došlo ke škrtům v oblasti sociální ochrany.

Pochodu se zúčastnili lidé všech věkových i sociálních skupin, nemalou část tvořili studenti. Jamie Kelsey, editor New Internationalist magazine, zveřejnil rozhovor se dvěma studenty (17) a (19), kteří mu řekli, že to, co zde slyšeli, je povede k zamyšlení mnohem víc než cokoliv, co kdy slyšeli ve škole. Je to jejich první demonstrace a teprve nyní pochopili, oč vlastně běží, ujasnili si vztah mezi obchody a bankami, na které někteří lidé útočí, a pochopili globální situaci, která se týká každého jedince.

Londýn

Organizátoři z TUC sice zrazovali lidi od radikálnějších projevů protestu, přesto k nim docházelo. Za účast na nepokojích bylo zatčeno kolem 200 lidí, při střetech bylo zraněno nejméně 38 lidí. Radikální část demonstrantů, kterou tvořilo několik tisíc lidí, se střetla s policií na Oxford Street, když se od hlavního pochodu odtrhli anarchisté a příznivci skupiny Uncut a začali útočit na symboly kapitálu: budovy bank a korporací. (Aktivisté Uncut se zaměřují především na korporace, které se vyhýbají placení daní.)

Policejní taktika pro tento den spočívala zejména v ochraně známých cílů hnutí Uncut, policejní kordony stály seřazené před pobočkami Boots, Vodafone a Topshop. Radikální demonstranti prorazili policejní kordon v oblasti Regent Street a Oxford Circus a rozbili výkladní skříň Top Shop. Na polici, banky a obchody byly cíleny žárovky s barvou. Později se skupina radikálních demonstrantů střetla s policií v blízkosti kanceláří mezinárodní banky HSBC. Došlo také k útoku na hotel Ritz, několik prodejen oděvů a rychlého občerstvení McDonalds.

Londýn

Zdroje:
http://avtonom.org/en/node/15278
http://www.denikreferendum.cz/clanek/9748-londynskeho-protestu-proti-skrtum-se-zucastnily-statisice-lidi
http://www.freedompress.org.uk/news/2011/03/28/putting-in-the-ritz/
http://london.indymedia.org/articles/8096

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Londýn

Что пишут на других сайтах

Ссылки