Reporty o vyjádření solidarity anarchistů a anarchistek čtvrteční stávce v dopravě tak, jak jste nám je zaslali.
Československá anarchistická federace zveřejnila na svém webu výzvu k vyjádření solidarity se čtvrteční stávkou, kterou vyhlásila Koalice dopravních odborových svazů. K výzvě se připojila většina skupin ČSAF a někteří naši čtenáři a čtenářky.
Vláda a jí nakloněná média se snažily tvrdit, že stávka v dopravě poškodila především „obyčejné lidi“, kteří prý byli na stávkující naštvaní. Průzkum
zveřejněný STEM ale vypovídá o naprostém opaku: 7% respondentů se účastnilo stávky, 50% s ní sympatizovalo, 25% byla lhostejná a zásadně s ní nesouhlasilo pouhých 18% dotazovaných. Mezi oněch 50% patřila i naprostá většina anarchistů a anarchistek, kteří navíc v mnoha případech vyšli vyjádřit svou solidaritu veřejně. Někteří nás informovali o svých aktivitách a průběhu podpůrných akcí.
Praha
V Praze se připojili někteří anarchisté nezávisle na sobě k doprovodné demonstraci, která začala na Palackého náměstí a směřovala přes sídlo ministerstva financů k úřadu vlády. Jeden z nich nám napsal:
„Podpořili jsme demonstraci transparentem, rozdáváním letáků a skandováním hesel do megafonu. Blokády, jak odboráři vyhrožovali, nebyly, nedošlo se ani na Hrad, Kalousek nedostal na držku, kravaťáci se nám smáli z oken a byla zadržena jedna osoba, které chtěli přišít napadení veřejného činitele. Velkohubost odborářů byla jen velkohubost.“
stávka
Podle
on-line zpravodajství na webu iniciativy ProAlt
„člen antikonfliktního týmu A11, služební číslo 27 84 97, napadl jednu z demonstrantek slovy: 'Já tě znám, ty fetko z Albertova!'“ Jde o známého konfliktího fízla, jehož fotografii naleznete např.
ZDE.
Další ze zúčastněných anarchistů popsal další průběh:
„Zadržená žena strávila několik hodin na fízlárně nedaleko americké ambasády. Po jejím zadrženi se tam sešlo asi 30 lidí na spontánní solidární demo a několik hodin se postávalo a posedávalo před tou fízlárnou. K večeru byla zadržená osoba propuštěna s tím, že jí chtějí obvinit z fyzického napadeni fízla megafonem. Podařilo se jí rychle zajistit právníka a přihlásilo se několik lidí, co jsou ochotni svědčit ve prospěch obviněné.“Aktivity v regionech
Z dalších míst nám přišly mimo jiné následující informace, stručné reporty a osobní dojmy. Děkujeme za ně.
„Ahoj, informuji o vylepování plakátů v Čáslavi.“
„Poděbrady: Tak roznesl jsem do poštovních schránek asi 150 letáků a vylepil nějakých 40 letáků na dveře po sídlišti.“
„V Pardubicích jsme se večer před stávkou rozdělili na dvě skupiny – ta naše nastříkala na prázdný billboard u autobusáku heslo 'Neutahujme si opasky, zatněme pěsti!' a u univerzity anglický nápis 'Fight the oppression!General strike!'.“
stávka
stávka
„Ve středu večer vyrazila naše skupina do pardubických ulic a vyzdobila je DIY samolepkami s různými hesly za generální stávku a na podporu této. Vylepili jsme asi 150 kusů samolepek, současně probíhal výlep letáků na zastávkách, před poliklinikou, úřadem práce a na vchodové dveře paneláků. Takhle bylo vylepeno asi 200 kusů letáků. Na jednom mostu jsme vyvěsili transparent 'Stávka je naše zbraň!' V samotný den stávky jsme pak vyrazili za stávkujícími železničáři na nádraží a rozdávali zde letáky. Stávkující měli z vyjádřené solidarity radost.“
stávka
stávka
„V rámci své doručovací pochůzky jsem v naší čtvrti vyvěsila na nástěnky domů letáky. Mohlo se tak s nimi seznámit na 600 domácností. V práci – na poště jsem rozdala kolegyním letáky ČSAF a s některými podiskutovala o stávce.“
„V práci jsem rozhodil letáky a diskutoval s kolegy. Překvapivě jsem nezaregistroval žádné negativní reakce na stávku.“
„Byli jsme večer lepit plakáty u nádraží a v centru. Den před i během stávky jsem rozdávali po Plzni letáčky vyjadřující solidaritu stávkujícím a mnoho tramvajáků a železničářů nám málem 'urvalo ruce', jak byli nadšení. Pak jsme rozvěsili nějaké letáčky v tramvajích. Jinak v Plzni bylo během stávky jako o víkendu – klid, krásně a mezi stávkujícími na nádraží panovala uvolněná a příjemná nálada. Cely den hodnotím velmi pozitivně.“
„V několika obcích na Plzni – severu jsem rozlepil plakáty ČSAF 'Solidaritu se stávkujícími'.“
stávka
stávka
„Večer před stávkou jsem byl rozlepit plakáty na zastávkách a na nádraží v našem městečku. Ráno jsem vyrazil do práce pěšky, což bylo sice několik kilometrů a rozhodl jsem se tak i přesto, že autobusáci v kraji nakonec oznámili, že stávkovat budou jen symbolicky a s autobusy vyjedou. Musím přiznat, že nakonec taková procházka – převážně lesem – po páté hodině ráno byla v den stávky balzám na duši. Po cestě jsem si nasbíral lesní jahody a potkával lidi, co jeli na kole do nedaleké fabriky. Do té doby jsem je znal jen jako podřimující spolucestující z vlaku. Během toho mě napadlo, že vlastně stávka byla úžasnou příležitostí k vytržení z každodennosti. Lidi z venkova byli nuceni se vzájemně domlouvat na společném odjezdu autem, vytáhli kola, dostali se ráno do přírody, měli pohyb apod. Cestu jsem navíc využil k dalšímu lepení plakátů. Do práce jsem po dlouhé době nepřišel unavenej a nasranej, jak tomu bývá poslední dobou více než často. Ač se to zdá neuvěřitelné, za celý den jsem neslyšel jediného člověka nadávat na stávku. V práci jsme hned ráno s kolegy vylepily odborářské plakáty 'Podporujeme stávku v dopravě', a to tak, aby je viděli jak lidé z podniku, tak lidé venku na ulici. Osobně jsem zpomalil pracovní tempo skoro na minimum a navíc jsem vyrazil na hlavní nádraží, jelikož jsme stále nevěděli, jestli bude nějaký mítink nebo ne. U nás se však žádný nepořádal. Tak jsem aspoň se zástupci železničářských odborů, kteří byli v nádražní hale, chvíli debatoval, vyjádřil jim svojí podporu a rozdal pár letáků, které mi zbyly. Myslím, že byli rádi za vyjádřenou solidaritu a v mnoha věcech jsme se shodli, například v tom, že řešením není volit socdem, jelikož k současné vládní bandě nemají daleko. Mimo jiné jsem před nádražím viděl již vylepené plakáty ČSAF. Potěšil mě také zájem kolegů z podniku, kteří si sami rozmnožovali tyto plakáty, na něž jsem je upozornil a poskytl jim je, a vylepovali je ve svých obcích.“
stávka
„Ve dnech před stávkou jsme udělali graffiti, které přikládám na fotce:“
stávka
„Jelikož jsem ve středu odjížděl pryč a nemohl se následující den nějak aktivně zapojit do podpory stávky, tak jsem při cestě vlakem alespoň v rámci možností promluvil s průvodčími a s paní za pokladnou, která se hádala s pánem přede mnou o stávce. Chlapíkovi (nějakej pochybnej kravaťák) se to evidentně nelíbilo, načež jsem vstoupil do debaty a podpořil pokladní v argumentaci za stávku. Za chvíli chlapík nasraně odešel bez lístku. Tak jsem s tou pokladní ještě chvíli pokecal a byl jsem rád, jak se na stávku těší a cítí její politickou sílu.“
„V Olomouci jsme podpořili pochod odborářů v počtu šesti lidí. Akce však nebyla skoro vůbec avizovaná, proto také v 14:55 bylo v nádražní hale snad jen pět členů KOVO s vlajkami. Nakonec ale přišli další a bylo nás již několik desítek. Na solidaritu ze strany anarchistů zpočátku reagovali (spíš starší) odboráři nedůvěřivě, ale nakonec se se zájmem začetli do distribuovaných materiálů (několik desítek letáků, A3, Zdola apod.). Během debaty při pochodu jsme se docela jednoznačně shodli na jednom – vládu je třeba svrhnout. (…) Během pochodu jsme roztáhli transparent 'Bojkot voleb'. Z naší strany padl návrh blokády tramvají (namísto avizovaného 70% omezení jely nakonec skoro všechny), ale bylo rozhodnuto držet se 'naplánovaného scénáře'. Ten počítal i s pochodem po tramvajových kolejích, po pár minutách ale přifičeli fízli (na popud tajného, který nás celou dobu doprovázel) a dost agresivním tónem nás odsud vystrkali i přesto, že ty koleje byly domluvené s dispečinkem. A to jsme prý mohli být rádi, že nebudou hrotit přestupkové řízení za to, že jsme hromadně přešli na červenou. (…) Pochod se tak okamžitě přesunul na chodník. Během debat nám odboráři sdělili, že ty nízké počty jsou způsobeny strachem pracujících i vyhrožováním šéfů a většina stávkujících tu stejně přišla buď po šichtě, nebo si vzali na čtvrtek dovolenou. Co se týče podpory, většina lidí reagovala s nezájmem, pár jedinců (hlavně stavební dělníci) nám tleskali a jediný vulgární slovní útok jsme zažili při procházení náměstím – od hostů jedné z nejdražších olomouckých restaurací. Asi jim zhořkla žabí stehýnka, když náš viděli. Trasa končila v dílnách DP, kde nás přivítali tramvajáci potleskem a následoval závěrečný proslov.“
stávka
Tolik reakce na naši výzvu, které jsme od vás obdrželi. Budeme rádi za další. Napište nám o svých aktivitách, zkušenostech a dojmech, a to jak ve spojitosti se čtvrteční stávkou, tak ohledně nálady na vašem pracovišti či škole.
stávka
stávka
stávka
AKTUALIZACE:
Zlín:
„Ve tři hodiny v noci, kdy začala stávka, bylo rozhozeno 200 letáků ČSAF „Solidaritu se stávkujícími“. Asi polovina se rozletěla z mostu nad místním podchodem, který se nachází naproti bývalé vstupní bráně do jednoho z největších podniků, který už dnes jako celek sice neexistuje, ale v jeho areálu v různých firmách pracuje celá řada lidí. Další část letáků byla rozhozena přímo v tomto areálu, na autobusovém nádraží a před nádražím vlakovým, jakožto výraz podpory železničářům. Několik letáků ČSAF bylo taktéž vylepeno před touto stávkou na zastávkách MHD.“
20.6.2011
-red-