Anarchist Federation

Obsazováním půdy proti nezaměstnanosti

Zemědělští dělníci obsadili poblíž španělské Córdoby farmu. Regionální vláda, která se pozemky snaží prodat do soukromých rukou, je již jednou nechala vyhnat, ale opět se vrátili a na farmě dál hospodaří.

Žena kolem čtyřicítky, s tmavýma očima a kůží ošlehanou větrem a sluncem, se probouzí po siestě, kterou si užívala na matracích ležících na zemi. V tom vidí muže, jenž na koni podupává zeleninu, o níž se poslední dva měsíce tak pečlivě starala. Muž začne křičet na asi třicítku dělníků, kteří se spolu s ní rozhodli obsadit farmu Somonte v Palma de Río, v provincii Córdoba.

„Co tu u všech všudy blbnete na tom koni?“ křičí zas žena, která se uprostřed ostatních ukazuje být hlavní postavou.

Lola Álvarez strávila svůj život prací na poli, a od založení Svazu andaluských pracujících (Sindicato Andaluz de Trabajadores, SAT) dlouho a tvrdě bojuje za práva zemědělských dělníků, říká ale, že nikdy nezažila tak těžké časy jako nyní. Již měsíce nepracuje: sklizeň pomerančů byla zničena pozdním mrazem a žádná jiná práce nebyla k dispozici. A tak se s ostatními kolegy nádeníky rozhodla v Palma del Río obsadit 400 hektarů farmy Somonte vlastněné regionální vládou Andalusie.

Vzali za své heslo ¡La tierra para el que la trabaja!, bojovný slogan ještě z dob před občanskou válkou, jenž by se dal přeložit jako „Půdu těm, kdo na ní pracují“. Inspiraci čerpali od vesnice Marinaleda v sousední provincii Sevilla, v jejímž čele stojí 33 let starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo, který na konci 70. let rozhodl obsadit nevyužívané pozemky a obdělat je. O více než tři desetiletí později je tato komunita jednou z mála v této oblasti s plnou zaměstnaností. Gordillo podporuje Lolu Álvarez a její kolegy, stejně jako andaluský ombudsman José Chamizo, který navštívil Palma del Río na podporu jejich iniciativy.

4. března 2012 byla farma za účasti asi 500 lidí obsazena
Somonte

Somonte

Pozemek na Somonte se rozhodli obsadit 4. března, v den, kdy měl být vydražen. Bylo to potřetí od 21. června 2011, co se regionální vláda Andalusie pokoušela prodat půdu za vyvolávací cenu 1,5 milionu eur. Za tuto cenu neměli o koupi zájem žádní dražitelé, a v obavě, že by mohla být půda prodána neveřejně, rozhodl se ji SAT obsadit.

„Pro vládu teď bude jednodušší pozemky prodat, protože mohou vyjednávat o ceně,“ říká Álvarez. Pokud se vládě podaří Somonte prodat, nebude to poprvé, co se ocitne soukromých rukou.

Tento kus země, který byl užíván pro pěstování ovsa, ječmene, fazolí a slunečnice, byl majetkem markýzů z Montesión až do roku 1991, kdy ho koupil dnes již zaniklý Andaluský ústav pro agrární reformu, naplňujíc zákony přijaté v polovině 80. let a zaměřené na zvýšení zemědělské produkce a tím i zaměstnanosti. Půda byla užívána pro nezavlažované plodiny, což znamenalo, že v průběhu tří měsíců stačili na provoz tři lidé.

Členové SAT pečují o půdu na obsazené farmě v Somonte
Somonte

Somonte

V důsledku rozpočtových škrtů ústřední vlády se rozhodla regionální vláda Andalusie prodávat pozemky. Doufala, že vydělá nějakých 75 milionů eur na 15.000 hektarů, zatím se jí ale podařilo získat jen 10,6 milionu eur.

Nádeníci na farmě Somonte dali svou kauzu k soudu, kde jak doufají, prokáží, že půdu zúrodňují zavlažováním, aby se dala lépe využívat. „Alespoň tu půdu nějak využíváme, jelikož zde tato země posledních několik let ležela neobdělávaná,“ říká Javier Ballestero Osuna, jeden z těch, kteří obsadili Somonte. „Nikdy jsem nechodil do školy. Vše, co umím dělat, je pracovat na poli, tak mi řekněte, co jiného bych mohl dělat, když nemůžu najít práci.“

Den začíná v 7 hodin ráno. Lola a její manžel bydlí v hospodářských budovách, stejně jako další rodina, která se ocitla bez střechy nad hlavou v loňském roce. V kuchyni nad šálkem kávy si plánují každý den. Minulý týden se věnovali opravám zavlažovacího systému ještě před výsadbou paprik. Zatím jim rostou vodního melouny, okurky, rajčata a hlávkové saláty. Tvrdí, že to je teprve začátek, a říkají, že jak doufají, začnou brzy s prodejem své produkce.

Dělníci v kuchyni obsazené farmy
Somonte

19. dubna nechala regionální vláda dělníky vyhnat. Ale ti hned druhý den Somonte opět obsadili. Od té doby stále odolávají. V červnu byli někteří povoláni svědčit u místního soudu kvůli obvinění z porušení veřejnému pořádku. Podali výpověď a pak se vrátili na farmu.

Na stranu nádeníků ze Somonte se mimo jiných postavilo také Hnutí 15. května (15M). I když 15M působí z velké části ve španělských městech, pracuje na sousedské úrovni a stále více zjišťuje, že venkovské komunity lépe vnímají jeho filozofii společného a spravedlivého sdílení. Lola odcestovala minulý měsíc do Madridu, aby se zúčastnila řady lidových shromáždění, schůzí, kde má každý možnost promluvit. Nyní se skupina na farmě Somonte rozhodla svolat své vlastní shromáždění (asambleu) na příští víkend a s velkou pravděpodobností bude následovat více aktů obsazování půdy.

V Somonte žijí Lola a její kolegové stále v nejistotě, jak se budou věci vyvíjet, ale všichni se shodují na principu, že dokud je půda neobdělaná a lidé bez práce, jediná věc, kterou je třeba udělat, je obsadit ji a obdělat.

Almudena López

Obdělaná půda
Somonte

Somonte

Zdroj:
Squatting the land to rise up against unemployment (vyšlo 8. 7. 2012; španělská verze vyšla 23. 6. 2012 ZDE)

Poznámka:
Na farmě se mimo jiné pořádají různé akce, jako třeba přednášky. Například 24. června se tu konala debata o hospodaření s vodou v Andalusii. Na druhou stranu pořádá SAT besedy s lidmi z farmy Somonte. Ti se prezentovali kupříkladu 7. července na diskusním večeru v Córdobě, kde mluvili o tom, jak na farmě žijí a pracují, prezentovali básnickou sbírku jedno ze svých členů a dovezli produkty z obsazené farmy.
Během podávání svědectví u soudu, jak je zmiňováno v článku, se 15. června konalo několik podpůrných akcí v Córdobě, Seville a Granadě. Paradoxně bylo obviněno 16 lidí z farmy, aby uhradili škody, které způsobila policie během razie (více ZDE), při níž nikdo nekladl odpor.
24. května se konala demonstrace na podporu Somonte v Madridu. Spolupořádali ji také anarchisté ze svazů CNT a CGT (více ZDE). Podpory se dostalo farmě i v dalších městech, především v oblasti Andalusie, kde se nachází a kde aktivně působí SAT.
Na farmě se začala objevovat také hospodářská zvířata: ovce, kozy slepice, krůty a husy (více ZDE).

Podpora obsazené farmě v Madridu
Madrid

Odkazy:
Webová stránka farmy Somontes: somonte.net
Profil Somonte na Facebooku: www.facebook.com/pages/Somonte/219067778201567
Webová stránka Sindicato Andaluz de Trabajadores (SAT): www.sindicatoandaluz.org

Život na farmě Somonte


Somonte
Print version 16.7.2012 -jk-

Written elsewhere

Links

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(more)