Anarchistická federace

Andalusie: Expropriace v supermarketech

Španělští pracující organizovaní v odborech SAT uskutečnili 7. srpna dvě přímé akce, při kterých sebrali potraviny ze supermarketů a věnovali je potřebným.

Španělští pracující organizovaní v odborech SAT (Sindicato Andaluz de Trabajadores) uskutečnili 7. srpna dvě přímé akce, při kterých sebrali potraviny ze supermarketů a věnovali je potřebným.

Nákupní vozíky v supermarketech poblíž Sevilly a nedaleko Cádizu za podpory dvou set lidí na ulici naplnili základními potravinami. Vyjádřili se, že lidé byli vyvlastněni a nyní mají v plánu vyvlastnit vyvlastňovatele, tedy pronajímatele půdy, banky, supermarkety, ty, kteří vytvářejí zisk během ekonomické krize. Navíc od pracovníků supermarketu Mercadona přichází mnoho stížností ohledně jejich šikany a perzekuce zaměstnavatelem.

V jednom případě akce nebyla úspěšná, protože policie znemožnila odchod s potravinami, ale v druhém případě, i za přispění dalších demonstrantů, se podařilo potraviny vyvézt z obchodu ven.

Celkem bylo vyvlastněno dvacet nákupních vozíků jídla v odhadované ceně tisíc eur. Jednalo se o základní potraviny, jako jsou mléko, cukr, cizrna, těstoviny a rýže, které byly následně dány charitě na další rozdistribuování chudým. Pracovníci charity prohlásili, že nejsou schopni se vypořádat se všemi žádostmi o pomoc, které dostávají. Na 350 tisíc rodin je podle katolické sítě Cáritas přímo závislých na potravinové pomoci. Potraviny byly také doneseny do sevillského squatu Corrala de la Vecinas la Utopia, o jehož obsazení jsme nedávno informovali ZDE.

Nezaměstnanost se v daném regionu blíží ke 40 %, přičemž nezaměstnanost mladých dosahuje až 51 %. Odborový svaz SAT na svých stránkách prohlásil, že v době škrtů, navyšování DPH, daňové amnestie pro podvodníky, nalévání veřejných peněz do velkých bank apod. je nutností postarat se o obživu těch, kteří se stávají obětí nezaměstnanosti a vystěhovávání ze svých domovů. A proto vzali iniciativu do svých rukou a potraviny přesunuli z místa přebytku do místa nedostatku.

SAT

Čin způsobil v mainstreamových médiích a mezi politiky hysterii. Na účastníky expropriace byly na popud ministra vnitra Jorge Fernándeze Díaze vydány zatykače. Několik z nich již bylo obviněno z loupežného přepadení a narušování veřejného pořádku. Na mnoha místech ve Španělsku navíc začaly supermarkety ve velké míře zamykat své kontejnery na odpad, jelikož s prohlubující se krizí a hrozivou nezaměstnaností si stále více lidí hledá jídlo právě mezi vyhozeným zbožím. Andaluský premiér José Antonio Griñán ze sociálnědemokratické PSOE v médiích pokrytecky prohlásil: „Podobné barbarské činy nelze tolerovat... Je zapotřebí je jasně odsoudit, ať už je hospodářská situace jakákoliv. Ke zvládnutí krize je nutné vytvořit více pracovních míst, a ne krást v supermarketech.“ Odboráři naopak za skutečné zloděje označili vládu a banky.

Na podporu akce SAT a zadržených se postavili i místní anarchosyndikalisté z odborových svazů CNT a CGT. CNT-Andalucía ve svém prohlášení z 10. srpna podtrhla tři aspekty této přímé akce. Zaprvé šlo o projev obyčejných pracujících lidí, kterým vyjádřili postoj, že nehodlají platit za krizi, již nezpůsobili. Zadruhé protest zdůraznil iracionalitu stávajícího ekonomického systému, v němž velké korporace hromadí potraviny, a to i za účelem jejich ničení, zatímco tisíce lidí se dostávají do situace bezvýchodné nouze. A zatřetí anarchosyndikalisté vítají fakt, že existují bojovné odbory, jako je SAT, které se zavázaly k neposlušnosti a jsou protiváhou neúčinných a milionovými granty dotovaných odborů, jako CCOO a UGT. Podobně se vyjádřila i CNT-Jaén a odsoudila mimo jiné masmédia, která mají svůj podíl na kriminalizaci sociálních hnutí. Podporu SAT vyjádřili i další organizace, kolektivy, svazy, umělci a intelektuálové – více ZDE.

VIDEO z expropriace zboží v supermarketech a dovezení potravin do squatu Corrala de la Vecinas la Utopia


O aktivitách odborového svazu SAT jsme již párkrát informovali, a to především ve spojitosti s obsazováním půdy nezaměstnanými zemědělci. Farma Somonte byla odboráři obsazena letos v březnu. Půda, která ležela do té doby ladem, byla obdělána a přináší kýženou úrodu. 24. července asi tisícovka členů svazu obsadila farmu Las Turquillas, která spadá pod správu armády. Ministerstvo obrany tu vlastní 1200 hektarů, z nichž drtivá většina leží ladem, jelikož armáda využívá pouhých 20 hektarů. Tady někteří z odborářů vystavěli stanové městečko, které vydrželo téměř tři týdny, 3. srpna je andaluská Guardia Civil přiměla k odchodu.

Zdroje:
Unemployed take food from Mercadona and Carrefour in mass action in Andalucia
CNT apoya la acción del SAT en los supermercados y se solidariza con los sindicalistas detenidos
Rescatar a las personas, esa es la prioridad
Španělsko debatuje nad krádežemi jídla pro chudé, jde i o politiku
Obsazováním půdy proti nezaměstnanosti
Španělsko: V Andalusii obsazena další půda

Píšou jinde

Odkazy

Společně proti fašismu

19. 9. 2025, Frýdek-Místek

Demonstrace – pochod – koncert …(více)