Anarchistická federace

Po přečtení zrecyklujte... č.7

Vyšlo nové číslo olomouckého antiautoritářského zpravodaje.

Po letní odmlce je tu sedmé číslo olomouckého infolistu. I toto číslo se zaměřilo na klasická olomoucká témata: politického vězně Romana Smetanu a lokální antiautoritářské hnutí.

Zpravodaj Po přečtení zrecyklujte... začíná tentokrát rozhovorem s členem olomouckého kolektivu Pravá míra, který vnesl mezi místní aktivisty a aktivistky poměrně svěží vítr. Doufejme, že tento svěží vítr přinese kýžené oživení místního dění a inspiruje další lidi k přímé akci.

Proběhly volby krajské a senátní, za několik měsíců nás čekají prezidentské. Zda má či nemá smysl se jich účastnit, může napovědět další text, který je zaměřen na protivolební akce a pozměňování propagandy politických stran. Dál v čísle naleznete dvě krátké inspirující zprávy: jednu o nepovedeném mítinku Dělnické strany v České Třebové a druhou o Bezpeněžní zóně, která se poprvé konala v Plzni.

Na závěr jako tradičně nechybí několik vtipů a pozvánek.

Jako ochutnávku nabízíme výše zmíněný rozhovor:

Aktivismus bude pokračovat i bez nás

Rozhovor s členem radikální skupiny Pravá míra, kolektivu autonomních olomouckých anarchistů.

Prosím o představení vašeho kolektivu, jakým způsobem vlastně Pravá Míra vznikla?

Taky zdravím, stránky vznikly jako reakce na stále sílící neonacistické hnutí v našem městě a neschopnost okolí se s ním nějakým způsobem vypořádat. Ze začátku šlo čistě o antifašismus, ale později jsme se nějak dostali k anarchistickým myšlenkám, prostřídali se různí lidé a začali jsme naše aktivity směřovat spíše anarchisticky.

Proč zrovna Pravá míra? Na první pohled to může působit jako subjekt spojený s politickou pravicí.

Je pravda, že název může hodně mást, ale už si nás tak velká část lidí pamatuje a jméno si asi měnit nebudeme. Název vznikl podle stejnojmenné písničky, kterou složil místní rapper a která popisovala jeho současný pohled na společnost a vztahy mezi lidmi. Vlastně jsme se nad jménem ani moc nerozmýšleli, protože jsme se nechtěli nějak veřejně prezentovat jako nové hnutí, ale spíš veřejně prezentovat naše názory a vytvořit nějaký prostor pro místní aktivisty, kteří by se případně chtěli zapojit.

Soudě dle vašich webovek, jste velmi aktivní, a to nejen na Olomoucku. Nebojíte se určitého aktivistického vyhoření?

Zatím jsme aktivní hlavně kvůli tomu, že s námi spolupracuje několik dalších skupin z Olomouce, které nám hodně pomáhají. Snažíme se zapojovat do všech kampaní nebo dlouhodobých projektů našich kamarádů z Olomouce a ve většině případů je opravdu jedno, kdo je z jaké skupiny nebo jak moc máme rozdílné názory. I když třeba někdy v budoucnu s aktivismem skončíme, ostatní budou stejně pokračovat i bez nás. Doufejme, že nám to vydrží co nejdéle.

Jak hodnotíte z pozice poměrně mladého kolektivu současnou antiautoritářskou scénu v ČR?

Netroufám si moc hodnotit celou scénu, protože většinu lidí a kolektivů ještě ani neznám, ale zatím je pro mě asi největším problémem nízká účast na veřejných akcích, ať už se jedná o blokády, demonstrace, atd. Podle mě není málo lidí, kteří by s naší myšlenkou sympatizovali, ale spíš se většina lidí ukáže na akcích, kde nehrozí žádný střet s policií nebo jinou znepřátelenou skupinou. Jinak jsem s hnutím v ČR celkem spokojený. :)

K jakému ideovému proudu se váš kolektiv hlásí? Prošel nějakým vývojem?

Každý z nás má trochu odlišné názory, ale snažíme se být navzájem tolerantní. Občas proběhne nějaká debata, ale nemá většinou vliv na výsledky akcí, které se snažíme dělat tak, aby s tím neměl žádný z nás problém.

Setkali jste se už kvůli svým politickým aktivitám s policejní represí?

Přímo v Olomouci jsme se párkrát s policisty už do konfliktu dostali, ale naštěstí vždycky všechno dobře dopadlo.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Do budoucna plánujeme menší akci začátkem jara, ale o tom až někdy později. Ostatní akce, ať už distribuce letáků, jídla bezdomovcům, tradiční cyklojízdy apod., budou probíhat i přes zimu a budeme se snažit navštěvovat co nejvíce veřejných akcí, abychom podpořili naše kamarády z ostatních měst.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně sil do budoucna!


Infolist Po přečtení zrecyklujte... č.7 vyšel v rozsahu čtyř stran formátu A5 a naleznete ho ke stažení ZDE.
Kontakt na redakci: poprectenizrecyklujte[a]gmail.com
Verze pro tisk 31.10.2012 -sv-

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Benefice pro Solidrones

25. 8. 2025, Praha

Zahrají Kellner, soberXsight, FrantaXJizva …(více)

Benefice pro A.S.A.P.

27. 8. 2025, Praha

Lasagne, workshop, muzika …(více)

Společně proti fašismu

19. 9. 2025, Frýdek-Místek

Demonstrace – pochod – koncert …(více)

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(více)