Lednové číslo nástěnných novin A3 se vrací k tichému pochodu zapatistů z 21. prosince 2012. Stahujte, tiskněte, lepte!
21. prosince 2012 se v nejjižnějším státě Mexika zhmotnila svoboda, důstojnost i spravedlnost do více než čtyřicetitisícového TICHÉHO zástupu domorodých obyvatel, potomků mayských indiánů, kteří už 19 let odmítají pohrdavou mocenskou kontrolu nad svými životy. Říkají si zapatisté a poprvé o sobě dali vědět 1. ledna 1994. Od té doby se stali silným inspiračním zdrojem nových protestních hnutí, která se aktivně staví proti globalizovanému kapitalismu, sociálním nerovnostem či vykořisťování lidí a přírody.
Před 21. prosincem 2012 u nás média trousila cosi o konci světa podle mayského kalendáře, ale hlavně nás ujišťovala o tom, že máme jedinečnou šanci využít svou svobodu, naši společnou demokracii a osobní podíl na řízení společnosti. Že máme jít k prezidentským volbám. Lavina obecných banalit, mobilizačních hesel, citově vypjatých apelů, bezcenných vzkazů a ujištění. Jejich jediným účelem je jako vždy vyrobit alibi na těch pár let mezi volbami a držet lidi jako rukojmí jejich volby. To je naše svoboda, to je naše podoba demokracie, to je naše osobní možnost ovlivnit vlastní život. Shora diktovaná pravidla, zdola akceptovaná pasivita a zřeknutí se odpovědnosti tváří v tvář cynickým mocným a jejich poskokům.
21. prosince 2012 potomci Mayů při svém tichém pochodu ukázali, že oni nevěří na konec světa, který měl podle senzacechtivých interpretací jejich kalendář předpovídat. Přesto doufají v konec světa takového, jaký známe dnes. Světa, kde vládnou peníze a kde má lidská důstojnost minimální hodnotu. Světa, který řídí horní procento mocných, zatímco zbytek vykonává jejich vůli, slouží jim, pracuje pro jejich zisky nebo se nachází jako nepotřebný na okraji společnosti.
21. prosince 2012 zároveň zapatisté poukázali na svět, kterým si přejí nahradit ten starý. Na svět, jaký už budují nejen ve svých srdcích, ale i ve svých komunitách, které vzkvétají navzdory státní represi, zásahům vojenských jednotek a paramilitárních skupin podporovaných vládou. Od svého povstání před 19 lety zřídili zapatisté vlastními silami školy a nemocnice, zavedli rozhodovací procesy, které umožňují účast všech, a starají se, aby jako původní obyvatelé nabyli ztracenou důstojnost.
Kdyby 21. prosince 2012 nekomentovala média údajný mayský konec světa a věnovala alespoň krátkou zprávu tichému pochodu tisíců potomků mayských indiánů a jejich poselství, mohli by se lidé „nepatřičně“ zamyslet. Například nad tím, proč na druhém konci světa odvrhli nespokojení lidé neoliberální politiku a s ní i stát a kapitalistické uspořádání společnosti. Mohli by se zamyslet nad tím, proč se máme zabývat tím, kdo na nás bude shlížet z Hradu, místo toho, abychom se zabývali tím, proč jsme v takové situaci, v jaké jsme, a co bychom mohli udělat pro SKUTEČNOU změnu k lepšímu.
21. prosince 2012 se konec světa nekonal. Neskončil ani ten starý svět. Jedna senzace přešla plynule v druhou, která opět skvěle zafungovala nejdřív jako páska přes oči a pak jako nástroj, jak rozdělit lidi přívalem nových fetišů – tentokrát v podobě prezidentských kandidátů.
21. prosince 2012 přesto zaznělo poselství Mayů. Ne těch prastarých, ale těch dnešních, které obklopuje neoliberální diktatura stejně jako nás. Oni ale začali chápat svobodu jako každodenní zodpovědnost a demokracii jako kolektivní rozhodování. Zatímco my stále přijímáme interpretaci svobody coby praktikované lhostejnosti a demokracie jako volby špatných a horších zastupitelů, která nemá potenciál cokoliv změnit. Potřeba zapatistů (důstojně) žít je opakem naší ochoty (virtuálně) živořit.
21. prosince 2012 zapatisté ukázali, že mlčení, za kterým stojí roky boje, společné práce, vzájemnosti a solidarity, je nepoměrně cennější než hlučná stotisícová demonstrace na náměstí, která se dožaduje sluchu těch u moci. Chybí nám schopnost nahradit slova činy, chybí nám ochota přestat hrát podle pravidel, která pro nás píše někdo jiný. Konec světa je mediální senzace. Konec starého světa je ale naše nutnost. Nový, jiný svět je možný!
A3 (leden 2013) ke stažení
ZDE.
Stahujte, tiskněte, lepte!Nakladatelství ČSAF
21.1.2013
A3