Anarchistická federace

Solidaritu s brazilskými domorodci!

Původní obyvatelé Brazílie a jejich podporovatelé čelí nové vlně policejní represe. (+ VIDEO)

Dne 22. března 2013 ve tři hodiny ráno policie obklíčila staré Muzeum domorodců, přejmenované indiány na Aldeia Maracanã (vesnice Maracanã), jež sousedí s maracanským stadionem, který bude hostit Světový pohár FIFA 2014.

Když před šesti lety začaly různé domorodé etnické skupiny a jejich rodiny s okupací budovy, jejich úmyslem bylo vystavět centrum pro domorodou kulturu, které by bylo řízeno samotnými indiány, vytvořit Domorodou lidovou univerzitu a poskytnout bydlení indiánům cestujícím přes město.

Policejní obléhání vyvrcholilo vniknutím do Aldeia Maracanã a agresivním zásahem proti všem přítomným domorodcům a jejich podporovatelům, a došlo i k několika zatčením. Tato represe měla sloužit jako test nových zbraní nakoupených pro obří událost v Rio de Janeiru – nových granátů se slzným plynem, pepřového spreje, mikrovlnných děl a taserů –, jež posílily starou, obvyklou agresivitu policie z Rio de Janeira.

Stadion a jeho okolí byly prodány soukromému sektoru, a proto chtějí budovu vyprázdnit. Tento příběh totální lhostejnosti ke kultuře původních obyvatel je součástí plánu na „vyčištění města“ kvůli olympiádě, který má z Rio de Janeira učinit velkou podívanou pro mezinárodní buržoazii, zatímco obyčejní lidé jsou utlačováni, sužováni nuceným vystěhováním, zanedbaným systémem bydlení, zdravotnictví a vzdělání a čelí hrozbě smrti z rukou přisluhovačů státu.

Vyzýváme proto všechny, aby vyjádřili solidaritu s Aldeia Maracanã akcemi na brazilských velvyslanectvích, zveřejněním tohoto případu nebo fotografií ukazujících solidaritu a upozorňujících svět na zvěrstva, která se dějí v Brazílii, a vzkazujících původním obyvatelům, kteří byli vystěhováni a odsouzeni k nejisté budoucnosti ve veřejných útulcích, že nejsou sami!

BOJOVAT! MOC DO RUKOU LIDU!

OⒶTL (Organização Anarquista Terra e Liberdade)



Československá anarchistická federace se tímto připojuje k projevům solidarity s původními obyvateli Brazílie a jejich podporovateli, kteří čelí v Rio de Janeiru nové vlně násilných policejních represí.

Zdroj:
Invasão brutal da Aldeia Maracanã, no Rio de Janeiro

Píšou jinde

Odkazy

Benefice pro Solidrones

25. 8. 2025, Praha

Zahrají Kellner, soberXsight, FrantaXJizva …(více)

Společně proti fašismu

19. 9. 2025, Frýdek-Místek

Demonstrace – pochod – koncert …(více)

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(více)