Tisíce vězňů v celém Řecku drží hladovku na protest proti plánovaným změnám ve vězeňském zákoně a proti vytvoření nových přísně střežených zařízení.
V pondělí 23. června začaly tisíce vězňů ve většině řeckých vězení držet protestní hladovku. Jejím cílem není jen protestovat proti novému zákonu, který se bude v parlamentu zakrátko projednávat, ale také upozornit na bídné podmínky panující v řeckých věznicích.
Ve svém prohlášení vězni říkají:
„Začali jsme držet hladovku, je to masivní protest, zapojili se lidé ze všech věznic v Řecku. Domáháme se svých práv, bojujeme za to, abychom se zase stali lidmi, abychom nebyli jen lidskými stíny uzavřenými v zapomnění a beznaději.“
Protest ve svém prohlášení odůvodňují pěti požadavky:
1) Žádná vězení typu C – tyto nové, přísně střežené věznice jsou přezdívány „Řecké Guantánamo“
2) „Dovolená“ a podmínečné propuštění jako právo každého vězně
3) Obnovené procesy s vězni odsouzenými na doživotí za drogové delikty s ohledem na změnu zákona
4) Právo na manželské návštěvy
5) Propuštění migrantů, kterým hrozí deportace
(celé prohlášení v angličtině
ZDE)
Zvláštní přísně střežené vězení typu C, které by mělo být vybudováno v Domokosu, bude určeno pro „zvláštní“ vězně. V ostatních věznicích se pak jejich části upraví na cely typu C. Vězni v těchto zařízeních budou v podstatě drženi v izolaci a budou mít omezený kontakt s vnějším světem. Podle zákona by člověk v takových podmínkách mohl zůstat až deset let bez šance na podmínečné propuštění nebo „dovolenou“.
Tyto plány si můžeme vykládat jako další snahu státu rozšířit možnosti represe. Nedávno se státní orgány pokoušely označit odpůrce kontroverzních plánů na zlaté doly v severním Řecku za členy „zločinecké organizace“. V budoucnu by se takoví „zločinci“ mohli ocitnout za zdmi těchto speciálních zařízení. Každý, kdo by se postavil proti úsporným opatřením nebo ekonomickému „růstu“ Řecka, by mohl napříště dopadnout podobně. Tyto plány míří rovněž na vězněné anarchisty, kteří by tak mohli být snadno odděleni od ostatních vězňů.
Tyto záměry se objevují v době přeplněných věznic, kdy uvnitř vězeňského systému vládne napětí. Podmínky v nápravných zařízeních se kvůli nedostatečné kapacitě a škrtům v rozpočtech stále zhoršují. Krize ve věznicích vyvrcholila v první polovině tohoto roku, kdy jeden z vězňů, Ilia Kareli, zabil dozorce a poté, co byl převezen jinam, byl v tomto vězeňském zařízení zavražděn místními dozorci. O tom, zda bude už tak špatná podoba vězeňského zákona ještě horší, se bude debatovat a hlasovat na letní schůzi parlamentu. Během letních jednání však bývá přítomna pouhá třetina poslanců, a tak na toto téma ani neproběhnou dostatečné diskuse.
Každý den se k hladovce přidávají další a další vězni. V pátek 27. června už to bylo přes 3000 lidí, z toho 1480 jen v Korydallu, hlavní athénské věznici. Od pondělí 23. června, kdy hladovka začala, se počty stále zvyšují.
Zatímco hladovka se odehrává za mřížemi, venku se po celém světě konají solidární akce. Po protestu v blízkosti domu předsedy vlády Samarase v bohaté čtvrti Kiffisa bylo zatčeno několik desítek lidí, v sobotu 28. června jich tisíce pochodovaly v Athénách. Další akce na podporu protestujících vězňů se konají po celé zemi.
demo
Zdroj:
http://libcom.org/blog/hunger-strike-all-greek-prisons-28062014
3.7.2014
Mezinárodní sekretariát ČSAF