Anarchistická federace

Obětem rasistického násilí

V předvečer smutného sedmého výročí uctily místní skupiny ČSAF Pardubice a Východ památku Otta Absolona a všech obětí rasistického násilí. Na hrob Otta, který padl před sedmi lety nožem neonacisty, byl položen věnec, květiny a zapálené svíce. Bodné rány, které poslaly na smrt romského muže, zasáhly celou místní romskou komunitu i všechny lidi, kterým nejsou lhostejná lidská práva. Především ale zasáhly Absolonovic rodinu, nemocnou družku Romanu a dvě děti, které rok na to osiřely. Je tomu přesně rok, co jsme vyslovili/y přání, aby tato rasově motivovaná vražda, byla tou poslední. Letos v lednu, ale padl nožem neonacisty, tentokrát z ideových důvodů, další člověk, Jan Kučera. I jemu patří květiny, které dnes pokládáme na hrob Otta Absolona.

Místo posledního odpočinku Otta Absolona

Loni jsme také vyjádřili/y pohoršení nad situací, ke které ve Svitavách došlo. Místní zastupitelstvo a policie ve dnech výročí vraždy tolerují neonacistické pochody městem. Pozůstalí se nadále v tyto dny musí strachovat o své příbuzné, děti a domovy. Pochody, které nabývají na síle, jsou údajně namířeny proti bezpráví a snaží se otevřít kauzu Vlasty Pechance. Na pozadí událostí ale probíhá soustavné šíření nenávistné ideologie v regionu. Dříve rozpolcená skupinka hospodských násilníků z Hradce nad Svitavou se začala organizovat pod hlavičkou neonacistické organizace Autonomní nacionalisté. Této skupince stouplo po loňském pochodu sebevědomí. Zřídila si vlastní webové stránky. Svitavské ulice polepují rasistickými a antisemitskými samolepkami. Poblíž Náměstí míru byla dokonce zřízena mekka místních neonacistů, obchod s oblečením firmy Thor Steinar.

Týden před dalším nazi-pochodem však i místním evidentně dochází trpělivost. Nemalou radost nám udělalo zjištění, že každý sloup zdobí samolepky Antifašistické akce, vyzývající k radikálnímu skoncování se zhoubnou rasistickou ideologií. Na několika zdech jsme dokonce objevili grafity namířené proti dalšímu neonacistickému pochodu. Návštěva Svitav v nás tedy zanechala smutek, ale i naději, že se nám zde v budoucnu společně podaří ukončit šíření neonacismu.

Verze pro tisk 21.7.2008 ČSAF – Pardubice, ČSAF - Východ

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Za lidskost

27. 6. 2025, Plzeň

Dobročinná akce na podporu lidí v Gaze …(více)

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(více)