V New Yorku, Los Angeles, San Franciscu a 170 dalších městech se protestuje proti policejnímu teroru.
V USA pokračují protesty proti policejnímu teroru. Důvodem nynější vlny protestů bylo osvobození policisty, který zastřelil osmnáctiletého Michaela Browna ve Fergusonu (stát Missouri). Mezitím v Clevelandu (stát Ohio) zabili policajti dvanáctiletého kluka, který měl v ruce pistolku na hraní. Počet teenagerů mezi 12 až 19 lety, které zabila policie v USA po srpnové smrti Mika Browna, přesáhl čtrnáct (polovina z nich byli běloši).
Podle médií se demonstruje v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu a 170 dalších městech. Protesty na mnoha místech blokují dopravu. Protestní akce pokračují i ve Fergusonu, kde dochází se střetům s policií. Demonstranti blokují křižovatky a zapalují budovy a policejní auta. Policie používá slzný plyn.
Policista Darren Wilson, který zabil Mika Browna, řekl 25. listopadu pro televizní stanici ABC, že
„má čisté svědomí“, protože
„dělal dobře svoji práci“.
Problémy, které vedly k protestům po vraždě Mika Browna a znovu po osvobození jeho vraha, se hromadily ve skryté formě už řadu let.
„Problém Ameriky v tuto chvíli spočívá v tom, že vzniká dojem, že úřady a obyvatelé chudých čtvrtí, které se nacházejí po celé zemi, nemůžou najít společnou řeč. Nerozumějí si navzájem. Je špatné, že kvůli tomu zemřel mladý člověk,“ komentoval to jeden z obyvatelů Fergusonu. On i jeho bratr vyrostli nedaleko. Teď žijí v Detroitu, ale tam jsou podle něj stejné problémy jak v rodném městě Mika Browna.
„Na rozdíl od většiny lidí nevidíme v tom incidentu nic překvapivého. Většina lidí prostě potřebuje otevřít oči a pochopit, co se v Americe ve skutečnosti děje.“
Joe Stevenson, který také pochází z Fergusonu, řekl, že před třiceti lety byly vztahy mezi policií a místními obyvateli stejně napjaté. Podle něj byli policajti připraveni pokutovat lidi za cokoli, jen aby přišli k penězům. Od těch dob se toho moc nezměnilo. Stevensona například pokutovali za to, že měl značku na autě připevněnou drátem a ne šrouby.
„To ale není porušení zákona.“
Uprostřed protestů kvůli smrti Mika Browna došlo k další policejní vraždě – dvanáctiletého Tamira Rice zastřelili na dětském hřišti dva policisti v Clevelandu.
Masové protesty proti policejní zvůli zatím proběhly v New Yorku, Bostonu, Chicagu, Filadelfii, Dallasu, Atlantě, Los Angeles, San Franciscu, Oaklandu a dalších městech po celých Státech. Vlna protestů se zvedla ve 37 z 50 amerických států. Zatčeno bylo přes 400 lidí, jeden člověk (ve Fergusonu) byl zabit. Do Fergusonu byla povolána armáda a národní garda, ale situaci pod kontrolu nedostali.
Zdroj:http://www.aitrus.info/node/4027
28.11.2014
Mezinárodní sekretariát ČSAF