Černokošiláč! Oswald Mosley a britští fašisté
Přednáška …(more)
Souhrnná reportáž z decentralizovaného akčního dne na podporu autonomního sociálního centra Klinika v Praze na Žižkově, který proběhl v sobotu 24. ledna.
Ústřední akcí Dne pro kliniku byla demonstrace, která začala ve dvě odpoledne v Jeseninově ulici, kde se Klinika nachází. Sešlo se tu víc než půl tisíce lidí, aby manifestovali svou podporu squaterské iniciativě autonomního sociálního centra. Jako připomínka pro mnohé překvapivě násilného postupu policie při minulé demonstraci byl před budovou Kliniky odhalen netradiční pomník – policejní obušek v nadživotní velikosti. Pod vztyčeným pendrekem se poté přečetly projevy. Mluvčí iniciativy se mimo jiné vyjádřil ke kritikám jednání s ministry Babišem a Chovancem. Neřekl sice přímo, že Klinika bude líhní hnutí za vyvlastnění a zespolečenštění Babišova Agrofertu, nicméně zdůraznil, že při jednání nedošlo k výměně politické podpory za poslušnost. Dle vyjádření kolektivu Kliniky svobodu neohrožuje squating, ale sociální nerovnost a neomezené soukromé vlastnictví. Jestli je v tom za jedno i s celou škálou svých podporovatelů, bude zajímavé sledovat dále. Po proslovech následoval pochod Žižkovem, kterému dodával skvělou atmosféru přítomný samba band a jenž byl zakončen na náměstí Jiřího z Poděbrad.
Večer proběhlo jen v Praze na podporu Kliniky na 17 akcí různého charakteru: koncerty a hudební párty v podnicích Dejvická klubovna, Potrvá, Prostor, Café Na půl cesty, Dead Jack, Indigo Bar, Podnik, Buben, Fatal music club, Belzepub (některé z těchto akcí měly benefiční charakter), promítání skate videí v kavárně Liberál, večer poezie v Napa Underground, promítání a výstava v kavárně Čekárna, koncert a přednáška o železničním cestování v Dejvické nádražce, divadelní představení ve Standard Café, promítání dvou filmů o domě na Pohořelci před klubem Podnik v rámci projektu Osvobozený Biograf.
Akce v rámci Dne pro Kliniku probíhaly ale i v dalších městech. V Plzni se v družstevní kavárně Inkognito konal diskusní podvečer. Úvodem byla přiblížena krátká historie boje za Kliniku, myšlenka autonomního sociálního centra, stejně jako ideová východiska squatingu, která problematizují pojem vlastnictví, proces nového ohrazování a staví na právu na město a přímé akci. Následně se diskutovaly otázky toho, co si kdo do Kliniky projektuje; kde jsou hranice vyjednávání a proč k němu vůbec dochází a jaké kompromisy jsou přijatelné či nikoliv. Velmi přínosná byla přítomnost členky kolektivu Kliniky, která mohla hned vysvětlovat některé jeho postoje a postupy. V neposlední řadě se mluvilo i o potřebě a možnostech podobného projektu přímo v Plzni.
Den pro Kliniku v Brně začal „zdravotní procházkou“ po chátrajících prostorách v širším centru města, které se zúčastnilo kolem 40 lidí. Procházkou vedl zejména architekt Martin Klenovský a na konkrétních příkladech uvedl problematiku brownfieldů a nevyužitých prostor do širšího urbanistického rámce. Kavárna Tři ocásci hostila celé odpoledne různé workshopy a diskuse, jako poslední přišlo na řadu promítání filmu 69 o vyklizení kodaňského autonomního centra Ungdomshuset v roce 2007 a následná debata o potřebě squatů a autonomních center ve městech. Ke Dni pro Kliniku se přihlásily i koncerty v klubech Kabinet múz a Yacht. V druhém jmenovaném se také konalo několik přednášek, jedna z nich představila brněnský kolektiv Kulturou proti chátrání, který se snaží o vytvoření podobného autonomního centra, jako je právě Klinika, ovšem na rozdíl od Kliniky na to jde legální cestou a nepřímo tak ukazuje neefektivitu takového přístupu oproti squatingu (za téměř dva roky, co je podaná žádost na radnici, se z objektu v použitelném stavu stává pomalu, ale jistě ruina).
V Ostravě byly na programu divadlo, workshop, koncerty a přednáška o Přednádraží. Hudební akce pro Kliniku se konaly v Pelhřimově v čajovně Utopie, ve Žďáru nad Sázavou v klubu Batyskaf či v Bečvárech. Ve Vsetíně koncertu předcházelo promítání filmu Squat Wars a přednáška o squatingu v České republice a v zahraničí, o Klinice, o zkušenostech s autonomními sociálními centry ve Francii a o squatingu v 90. letech na Vsetínsku. V Prostějově byl koncert pro Kliniku spojen s projekcí fotek a dokumentů o squatingu a další koncert doplněný čtením se konal v milevském Kamenáči. Svou podporu vyjádřila na svém brněnském sjezdu Strana zelených, jejíž delegáti se společně vyfotili s transparentem „Zelená Klinice“, politický obrat směrem k problematizaci soukromého vlastnictví ale neudělali.
Na Slovensku se podpůrné akce konaly v košickém klubu Collosseum (koncert) a v Žilině – koncert, diskuse a výstava Natálie Zajačikové dokumentující vybrané události kolem Kliniky.
Celý akční den, stejně jako mnohé předcházející decentralizované akce, lze zhodnotit jako velký úspěch a skutečnost, že projekt Autonomního sociálního centra má širokou podporu. Odpor žije, boj pokračuje!
Praha
Brno
Milevsko
Pelhřimov
Plzeň
Ostrava
Žilina
Košice
Přednáška …(more)
Vegan kebab + promítání …(more)
Debata s Yuval Gal Cohen …(more)
4. - 12. 8. 2025, Moravskoslezský kraj
Protestní tábor iniciativy Limity jsme my …(more)
Antikapitalistický blok na Pochode za rovnosť 2025 – Nenechajme sa viesť privilegovanými
www.priamaakcia.sk 10.7.2025Propalestinský aktivista držel na demonstraci omalovánku. Za podporu terorismu mu hrozí vězení
denikalarm.cz 7.7.2025Vučićův režim v Srbsku stupňuje násilí. Protestující zablokovali několik ulic i celé městské čtvrtí
denikalarm.cz 1.7.2025Nájemníci protestují proti praktikám zprostředkovatelských firem. Spustili petici
denikalarm.cz 30.6.2025