Анархистская федерация

Proti okrádání neprivilegovaných

Zpráva o stávkách a protestech ve Vietnamu, Turecku a Arménii.

Pou Yuen, největší továrna na výrobu obuvi v Jižním Vietnamu, která vyrábí pro značky Nike, Adidas, Lacoste, Converse, Reebok a další, zažila stávku většiny, tj. desítek tisíc zaměstnanců kvůli změnám v sociální politice. V továrně pracuje zhruba 90 tisíc lidí a je pod kontrolou čínské firmy, která je zase dceřinou společností tchajwanské firmy Pou Chen. Stávku jako ojedinělou formu boje v „komunistickém“ Vietnamu vyvolaly dopady státního lákání velkých zahraničních firem nabídkou levné pracovní síly a daňových výhod, přičemž součástí této politiky je i připravovaný zákon o sociálním pojištění. V podstatě jen nepatrně neoliberálněji laděný zákon by měl vstoupit v platnost v lednu 2016. Stávkující se domnívají, že má možná i zakrýt případné vytunelování fondu sociálního pojištění. Dalším důvodem stávky je fakt, že firma strhává zaměstnancům částku, kterou má odvádět právě do státního fondu sociálního pojištění, ale v poslední době si peníze nechává. Po několika dnech, ve čtvrtek 2. dubna stávka skončila, když vláda přislíbila problematické změny ze zákona odstranit.

V květnu zastavilo práci na pět tisíc dělníků z Renaultu ve čtvrtém největším tureckém městě Bursa. K nim se solidárně přidali zaměstnanci dalších továren. Tato průmyslová oblast Turecka prožívá intenzivní boj za zlepšení pracovních i životních podmínek od roku 2012, kdy tisíce pracovníků firmy Bosch vystoupily z oficiálních odborů kvůli jejich pokryteckému jednání. Následovaly protestní akce, jejichž výsledkem bylo založení Rady pracujících různých továren jako autonomního orgánu hájícího práva pracovníků. Letos na jaře došla trpělivost dělníkům z Renaultu, jejichž požadavek na zvýšení mezd vedení ignorovalo. Stávku zahájili přes odpor oficiálních odborů kolaborujících s vedením firmy.

Koncem května proběhly v několika městech v Arménii masové protesty proti zvyšování cen elektrické energie. Firma Elektrické sítě Arménie je navíc v rukou zahraničních vlastníků. Do protestů se zapojili místní anarchisté, kteří v prohlášení k demonstracím mimo jiné uvedli: „Skutečný důvod současné situace spočívá na jedné straně v koloniálních vztazích diktovaných kapitalistickou logikou a na druhé straně ve snaze vládnoucí vrstvy Arménie vedené toutéž logikou dále navyšovat své zisky… Protest je potřeba směřovat proti důvodům, ne pouze následkům.“


Версия для печати 3.6.2015 Mezinárodní sekretariát AF

Что пишут на других сайтах

Ссылки

Klimakemp spravedlivé transformace

4. - 12. 8. 2025, Moravskoslezský kraj

Protestní tábor iniciativy Limity jsme my …(Больше)

Společně proti fašismu

19. 9. 2025, Frýdek-Místek

Demonstrace – pochod – koncert …(Больше)

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(Больше)