Анархистская федерация

V Plzni pro uprchlíky

Aktivity na pomoc uprchlíkům neprobíhají jen v Praze, ale i v dalších regionech. Přidala se konečně Plzeň.

Plzeň

Solidární pomoc uprchlíkům probíhá již několik týdnů. Na rozjezdu a prvotní koordinaci mělo jistě obrovskou zásluhu Autonomní sociální centrum Klinika. Vše se ale neodehrává jen v Praze, záhy se přidala i další města. Nějakým způsobem chtěli pomoci i lidé v Plzni, ale přece jen chvilku trvalo, než se rozhoupali, aby veřejně vystoupili a zapojili se.

První výraznější akcí na pomoc lidem prchajícím do Evropy z oblastí postižených válkou a bídou se stal benefiční večer, který uspořádali v pátek 16. října studenti antropologie v družstevní kavárně Inkognito. Akce se konala hned z několika důvodů. Měla upozornit na plán studentů vyrazit s lidskou a materiální pomocí do uprchlických táborů na chorvatsko-srbských hranicích, tuto materiální pomoc zajistit a zároveň získat prostředky na pokrytí nákladů spojených s cestou. Navíc pro ty, koho by více zajímaly otázky spojené s volnou dobrovolnickou pomocí, byla připravena beseda s lidmi, kteří se z krizových míst nedávno vrátili.

Na besedě, jíž se se zájmem účastnila asi dvacítka lidí, mluvili o svých zkušenostech z uprchlických táborů Lukáš a Kristýna. Kristýna se angažovala v průběhu září v chorvatském Tovarniku, což byl tábor pro delší pobyt, a srbském Šidu, kde si uprchlíci jen odpočinuli na další cestě. Lukáš pak ještě přidal postřehy z hraničního tábora Bapske. Oba se shodli, že volná organizace českých dobrovolníků, kterých byla ve srovnání s ostatními většina, skvěle fungovala. Popisovali problémy, kterým čelili ze strany policie, ale i některých velkých nevládních organizací. Nelichotivé poznámky zazněly na adresu mnohých reportérů, kteří se na místě krátce ukázali, aby udělali pár (pokud možno akčních) záběrů, a zase odjeli. A nejinak tomu bylo u politiků, kteří se zdrželi jen chvilku, vyfotili se a byli fuč. Oba komentovali své setkání s konkrétními lidmi na útěku, ale především věcně vyprávěli o své činnosti na místě a okolnostech jejího zajištění. Na závěr shrnuli, co uprchlíci proudící do Evropy právě potřebují, a následovala diskuse. Ta se zaměřila především na otázku změny diskurzu, aby zdejší lidé mohli poznat, jak se věci skutečně mají, a začali uprchlíky brát jako lidi, kteří jsou jim bližší víc, než by je napadlo. Lukáš už v tomto směru podniká například besedy na školách, o které je poměrně velký zájem. Nechyběly ani rady pro ty, kteří se chystají odjet pomáhat jako dobrovolníci.

V další místnosti, která se slušně zaplnila lidmi, se mezitím rozjelo vystoupení Vaška Šindeláře aka Anatola Svahilce a poté koncert plzeňské kapely teepee. Navíc bylo možné během celého večera nosit materiální pomoc. Nakonec tu vyrostla hromada z desítek tašek a pytlů. Po besedě se část přítomných domluvila, že donesené věci hned na místě roztřídí, aby tak ušetřili práci dobrovolníkům a věci (oblečení, boty, hračky, hygienické potřeby a další) mohly být rovnou expedovány na místa určení (první várka odjela 21. října). Do kasičky (vstup na koncert byl dobrovolný) naházeli lidé přes deset tisíc, takže budou prostředky na pokrytí cesty a další výdaje a nákupy na místě.

Doufejme, že v Plzni budou podobné akce pokračovat. Už teď je například v plánu uspořádat v polovině listopadu další benefiční akci, jejíž součástí by byla diskuse se studenty, kteří se vypravili pomáhat prchajícím lidem.

Solidarita nezná hranic!


Что пишут на других сайтах

Ссылки

Klimakemp spravedlivé transformace

4. - 12. 8. 2025, Moravskoslezský kraj

Protestní tábor iniciativy Limity jsme my …(Больше)

Společně proti fašismu

19. 9. 2025, Frýdek-Místek

Demonstrace – pochod – koncert …(Больше)