Ostravský Prajd
Průvod kvír hrdosti …(více)
Po červencové protestní akci vyhlásili čelní odboroví byrokrati prázdniny.
Asi dvě stě tisíc lidí protestovalo v úterý 28. června, kdy byl svolán 11. protest napříč zemí proti neoliberální reformě zákoníku práce. Demonstrace proběhly v Paříži, Marseille, Nantes, Bordeaux, Lyonu, Grenoblu, Rennes, Le Havru, Štrasburku, Toulouse a dalších městech. Doprovázela je řada stávek.
Odbory opět ustoupily tlaku moc a zkrátily trasu protestního pochodu v Paříži. Přes padesát tisíc lidí, kteří demonstrovali v hlavním městě, mělo v čele zhruba dvousetčlenný černý blok. Policie jako obvykle použila slzný plyn a jen v Paříži zadržela třicet devět lidí.
V Nantes protestovaly asi tři tisíce lidí v centru města a vše proběhlo pokojně.
Stávky se konaly na železnici a v letecké dopravě, dále stávkovali energetici a popeláři. V mnoha městech byly na protest zavřené školy a blokovala se řada silnic.
12. všeobecný protest proběhl v úterý 5. července, když francouzská vláda opět bez hlasování (s využitím ústavy) protlačila parlamentem neoliberální úpravu zákoníku práce. Odbory nevyhlásily časově neomezenou generální stávku a naopak sdělily, že tento protest bude poslední – přinejmenším do podzimu. Největší a nejpopulárnější protestní sociální hnutí v zemi za poslední desetiletí tak zůstalo nevyužito bez ohledu na předchozí nabubřelé sliby vedení odborů, že se bude bojovat až do vítězného konce.
Na odborové demonstrace v různých francouzských městech opět přišly desítky tisíc lidí: 45 tisíc v Paříži, 15 tisíc v Marseille, 10 tisíc v Toulouse, po čtyřech tisících v Bordeaux a Lyonu, dva tisíce v Grenoblu, 1500 v Rennes atd. Opět se konaly stávky a blokády silnic. Kvůli stávce bylo například zrušeno 66 letů. Večer v některých městech pokračovaly ještě menší neohlášené protesty. Osm lidí policie zatkla.
I když je podle výzkumů veřejného mínění převážná většina obyvatel Francie tak jako předtím proti novému zákoníku práce a podporuje stávky a protesty, vedení odborů se rozhodlo držet protestní prázdniny. Lídři CGT sice slibují, že na podzim protesty obnoví, ale je otázka, jestli budou schopny znovu přivést lidi do ulic. Vláda správně počítala s tím, že s velkohubými, ale vystrašenými odborovými byrokraty se nemusí moc párat. Šéfové byrokratických odborů tím, že nevyhlásili časově neomezenou stávku ani dlouhodobé (nejen symbolické) ochromení ekonomiky a života v klíčových oblastech (zastavili stávky v ropném průmyslu, dopravě, energetice, ve sběru a odvozu odpadu), umožnili vládě získat potřebný čas. Na podzim už může být hodně pozdě. Takové oslabení protestního zápalu a rozhořčení lidí zničilo nejedno protestní hnutí.
To, že jsou byrokratické odbory nejhorším nepřítelem boje pracujících, je známo už dávno. Žel, lidé to chápou, ale stále se podřizují „lídrům“. Dokud to tak bude, zůstane lidem jen jedno – jít od porážky k porážce.
Zdroje:
http://www.aitrus.info/node/4731
Průvod kvír hrdosti …(více)
Promítání o zrodu neliberální "demokracie" v Maďarsku …(více)
pro Klimakemp …(více)
Antifašistický festival …(více)
Antikapitalistický blok na Pochode za rovnosť 2025 – Nenechajme sa viesť privilegovanými
www.priamaakcia.sk 10.7.2025Propalestinský aktivista držel na demonstraci omalovánku. Za podporu terorismu mu hrozí vězení
denikalarm.cz 7.7.2025Vučićův režim v Srbsku stupňuje násilí. Protestující zablokovali několik ulic i celé městské čtvrtí
denikalarm.cz 1.7.2025Nájemníci protestují proti praktikám zprostředkovatelských firem. Spustili petici
denikalarm.cz 30.6.2025