Ostravský Prajd
Průvod kvír hrdosti …(více)
Mexický občan může jít do vězení za to, že na demonstraci držel obrázek slavné palestinské aktivistky a političky. Jedná se o první podobný případ v Česku.
„Měli masky a dlouhé zbraně. Všichni jsme byli zmatení, když vrazili do dveří. Jakmile mě viděli, oddělili mě od ostatních, přimáčkli ke stěně a nasadili pouta,“ vypráví Jesus, propalestinský aktivista z Mexika, který několik let žije v České republice. „Zeptali se mě, jestli u sebe mám zbraně, vyprázdnili mi kapsy, naložili mě do auta a jeli jsme. Všude okolo byly v ulicích desítky policistů,“ pokračuje ve vyprávění. V pražském komunitním centru, kde zásah proběhl, mezitím ozbrojení těžkooděnci donutili všechny přítomné si sednout a nehýbat se. Včetně pětiletého dítěte. Celý prostor prohledali a nafotili. Omalovánka Lajly Chálid, která má být předmětem obvinění, visela na stěně.
Jesus (jméno bylo pro účely reportáže změněno) je obviněný z podpory teroristického činu. Občan Mexika, který v České republice studuje doktorát, totiž držel na demonstraci u příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března v ruce omalovánku s vyobrazením slavné palestinské aktivistky a političky. Chálid, která je symbolem osvobozeneckého boje po celém světě, se mimo jiné na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dopustila únosu dvou letadel. Právě únos těchto letadel podle obvinění Jesus schvaloval, když v ruce držel ikonický obrázek, na němž má Chálid kefíju a na rameni zbraň.
Politička a feministka
„Nepodporoval jsem terorismus,“ říká rezolutně Jesus. „Lajlu Chálid nejde označit jen jako teroristku. Nejde ji redukovat jen na únosy dvou letadel. Je to politička a aktivistka. Celý život bojovala za osvobození Palestiny, ale také například za práva Kurdů. Mluvila v Evropském parlamentu a navštívila i Českou republiku,“ pokračuje. Chálid je důležitou postavou i pro feministické hnutí, což byl důvod, proč její omalovánku Jesus na demonstraci donesl. Obžalovaný nicméně obrázek ani sám nevytiskl, našel ho v komunitním prostoru mezi dalšími grafikami.
Obvinění stojí na argumentaci, že původní fotografie byla pořízená po únosech (což mají dokazovat plastické operace, které aktivistka podstoupila) a že kromě Lajly Chálid Jesus držel plakát s odkazem na Lidovou frontu pro osvobození Palestiny, měl tím podporovat teroristické činy. Podle advokáta Pavla Čižinského, který Jesuse obhajuje, je obvinění vznesené na základě relativně nového paragrafu o podpoře a propagaci terorismu (§ 312e, zákon č. 455/2016). Ten zatím nebyl v praxi příliš používaný.
„Je to ze strany policie novinka. Myslím, že zkoumají, jak se jim paragraf podaří aplikovat,“ vysvětluje. Argumentaci, že má omalovánka Chálid odkazovat k únosům letadel, Čižinský odmítá. Dodává také, že dané únosy proběhly před více než padesáti lety. „Čin, který má být údajně glorifikovaný, je navíc hluboko v minulosti,“ pokračuje. Podle Čižinského se můžeme zamyslet nad tím, jestli právo takto přistupuje i k jiným militantním činům v historii, například k odbojové činnosti bratří Mašínů. „Jejich násilí je také vnímané v historickém kontextu, nikoli v trestněprávním,“ shrnuje.
Inspirace z USA
Jesus je jako mexický občan v České republice závislý na povolení k pobytu, které je potřeba každý rok prodloužit. Cizinky a cizinci jsou v tomto ohledu velmi zranitelní, i když se obvinění neprokážou, stále existuje možnost, že jim úřady povolení k pobytu neprodlouží. Komunitní prostor, v němž zásah proběhl, stejně jako propalestinské demonstrace, přitom navštěvuje mnoho lidí ze zahraničí. Spousta z nich v České republice žije dlouhodobě, mají tu práci, školu nebo rodinu.
„To obvinění se může zdát legrační a bizarní, ale ukazuje nebezpečný trend,“ říká Jesus, kterému hrozí dva roky až deset let vězení. Ačkoli nepředpokládá, že by měl být odsouzený, vnímá riziko návratu do Mexika. Přestože by takový vývoj událostí výrazně zasáhl jeho osobní život, více ho trápí precedent, který by tento postup vytvořil. Zejména pro cizinky a cizince by začalo být extrémně riskantní vyjádřit nesouhlas s genocidou v Gaze.
„Vidíme to například v USA, kde vyjádření politického názoru vede k deportacím. A to i přesto, že jste třeba akademik nebo intelektuál,“ pokračuje Jesus, který sám v České republice pracoval jako asistent učitele na střední škole a vedl předmět na univerzitě v rámci svého doktorandského studia. „Podle mě je takové zastrašování politických oponentů v rozporu se svobodou a demokracií,“ shrnuje. Kromě tříměsíčního sledování, které jeho zatčení předcházelo, policie také zabavila jeho telefon.
V komunitě se okamžitě po Jesusově zadržení zvedla vlna podpory. Kromě solidárního setkání v Praze se na dálku připojily také propalestinské organizace z Mexika, Slovenska, Německa, Polska, Rumunska a Rakouska. Zejména lidé protestující proti genocidě v Gaze podobné způsoby represe znají a hledají strategie, jak jim čelit. „U nás byla zatím policie relativně férová, teď se asi pokouší být vůči těm, kdo hájí lidská práva, tvrdší,“ popisuje celou situaci Pavel Čižinský. Není zatím zřejmé, jak dlouho bude proces trvat ani zda se k němu přidají další obžaloby aktivistek a aktivistů.
Průvod kvír hrdosti …(více)
pro Klimakemp …(více)
4. - 12. 8. 2025, Moravskoslezský kraj
Protestní tábor iniciativy Limity jsme my …(více)
Demonstrace – pochod – koncert …(více)
Propalestinský aktivista držel na demonstraci omalovánku. Za podporu terorismu mu hrozí vězení
denikalarm.cz 7.7.2025Vučićův režim v Srbsku stupňuje násilí. Protestující zablokovali několik ulic i celé městské čtvrtí
denikalarm.cz 1.7.2025Nájemníci protestují proti praktikám zprostředkovatelských firem. Spustili petici
denikalarm.cz 30.6.2025