Krátký příspěvek člena ČSAF k revoluční situaci v Egyptě.
V pátek 11. února odstoupil Husní Mubarak z funkce egyptského prezidenta. Moc má v rukou armáda. Mnozí jásají, ale obávám se, že není proč. „Moc“ lidskou povahu deformuje. Sami ze své zkušenosti víme, že „revoluce“, kde není předána moc elity do rukou lidu a je předána do moci jiné elity, se nedá nazývat revolucí.
Otázkou je:
Spokojí se lidé v Egyptě s předáním moci jedné elity do rukou jiné?
Začnou si vytvářet decentralizovanou demokracii na svých pracovištích a komunitách/místě svého bydliště?
Spokojí se změnou „vyvolených“ a vrátí se do pasivity?
Budou změny v hospodářství vedeny ke koncentraci bohatství do rukou bohatých? Nebo budou pozměňovací návrhy směřovat ke společnému vlastnictví a rovnému rozdělení bohatství?
V alternativních mediích lze sledovat, že se opravdu nejednalo jen o svržení vůdce státu. Požadavky jsou širší. Je mnoho protestů které volají po zlepšení pracovních podmínek (např.
ZDE). Na některých místech si lidé sami zorganizovali domobranu, ve chvíli kdy se policie stala nepotřebná a nefungující.
Před více než 20 lety byla „svoboda“ u nás hnací silou hnutí, usilující za zrušení/změnu režimu. To však po „revoluci“ bylo zapomenuto. Místo samosprávy máme partičky politiků, co se na oko hádají a vytváří „demokracii“. Místo zlepšení materiální situace máme jen jinou (mnohdy i stejnou) rozkrádající elitu, která nám stále „utahuje opasky“. Namísto svobodné a rovnoprávné společnosti máme společnost plnou nerovností a sociálních nejistot.
Přejeme nejen Egypťanům, ale i ostatním lidem, kteří jsou součástí masového hnutí za svrhnutí režimu, aby nedopadli jako my. Nenechte si vzít potenciál na opravdu velkou změnu. Organizujte si vaše obce, města a pracoviště sami. Nenechte se obalamutit „krásnými řečmi“ těch, kteří chtějí moc do svých rukou. Skutečný pokrok je usilovat o skutečnou rovnost – sociální i materiální. Revoluce není ničím, jestliže pracující masy nestoupají z chudoby, bídy a ponížení. Nebojujte jen proti ikonám a symbolům, ale proti celému systému nadvlády.
Změňte své životy!
Zničte okovy!
Nenechte se zastrašit!
Egypt
Související odkazy:Vzpoura v severní AfriceProtesty znovu i v Alžírsku Další stávky a boje na pracovištích v EgyptuPovstání vyrostlo z let stávek a bojů na pracovištích, připomíná novinářEgypt jinak: stávky a mzdové požadavkyEgypt: rozděl a panuj. Tahrír ani Káhira nereprezentují celou zemiŤažšia časť revolúcieEgypt a Tunisko - Pracujúci ľudia ako potrava pre delá?Ameriku neznepokojuje radikální islám: USA se bojí nezávislostiRozhovor s egyptským anarchistou„Baltagayyah“: Mubarakovi muži s tyčemiNoam Chomsky: Najpozoruhodnejšie regionálne povstanie, na aké si pamätámMuslimské bratrstvo stojí opodál, říká káhirský bloggerEgyptské dění očima místního bloggeraArabský svet v plameňochProtesty v Egyptě přerostly v bouře, policii vystřídali vojáciNepokoje v Egyptě pokračují již třetím dnem, přibývá mrtvýchPo Tunisku povstaly i tisíce Egypťanů, policie je rozehnalaTuniský prezident ustoupil protestům, režim se má změnitTunisko: Po vyhlášení zákazu vycházení propukly nové nepokoje a přibyli mrtvíStudent, který se stal symbolem tuniských nepokojů, zemřelNepokoje v Tunisku: jak šly události za sebouHossam el-Hamalawy: Dělníci, střední třída, vojenská junta a permanentní revoluce (I.)Hossam el-Hamalawy: Dělníci, střední třída, vojenská junta a permanentní revoluce (II.)
Egypt
16.2.2011
-us-