Anarchistická federace

Brazílie: Odpor narůstá

V Brazílii se prolínají dvě vlny protestů: jednak proti oslavám výročí nastolení vlády fašistické junty a jednak proti chystanému mistrovství světa ve fotbale, které vyčerpá veřejný rozpočet na úkor obyčejných lidí.

V Brazílii se prolínají dvě vlny protestů: jednak proti oslavám výročí nastolení vlády fašistické junty, kdy se v roce 1964 generál Castelo Branco dostal k moci po vojenském puči a za vydatné pomoci USA zavedl tuhý diktátorský režim; jednak proti chystanému mistrovství světa ve fotbale, které vyčerpá veřejný rozpočet na úkor obyčejných lidí.

Proti oslavě fašistické junty

Na konci března fašisti a ultrapravičáci slavili výročí vojenského převratu v Brazílii řadou vlastních demonstrací, na což odpověděli antifašisté a levice svými protiakcemi. Na některých místech došlo ke střetům mezi zastánci a odpůrci převratu a vojenské diktatury.

Například 1. dubna aktivisté v São Paulu, Rio de Janeiru a řadě dalších měst země uskutečnili protestní akce proti 50. výročí vojenského převratu z roku 1964 a proti současnému represivnímu státu.

V Riu prošel městem protestní pochod za účasti asi 5000 lidí, kteří upozornili na zhoubné následky převratu z roku 1964 i současné vládní represe – neústavní rozhodování, nátlak na média, politické pronásledování, omezování lidských práv atd. Policie se pokusila demonstranty rozehnat za použití slzného a pepřového plynu. Došlo i na zatýkání účastníků akce.

Další velký odpor vyvolalo vystoupení představitele brazilské ultrapravice Jaira Bolsonara v poslanecké sněmovně v Rio de Janeiru.

Další masivní protesty proběhly ve městech Ribeirão Preto, Porto Alegre, Belo Horizonte, Teresópolis, Natal, Recife, Londrina, Fortaleza, Goiânia, Belém do Pará, Cuiabá, Araxá, Vitória, Salvador ad.



Proti megalomanskému mistrovství

Mezitím narůstají protesty proti blížícímu se mistrovství světa ve fotbale, na které se utratí obrovské částky z veřejného rozpočtu, a už téměř měsíc pokračují demonstrace v ulicích velkých brazilských měst. Vláda proto poslala vojáky na chudinská předměstí Rio de Janeira pod záminkou boje s banditismem.

14. března demonstrovalo zhruba 2000 lidí v ulicích São Paula proti pořádání mistrovství světa, a to už potřetí za poslední měsíc. Upozorňují například na horentní sumu vynaloženou na stavbu nových fotbalových stadionů a proti tomu téměř nefunkční veřejnou dopravu. „Demonstrace budou pokračovat, protože lidé jsou nespokojení s obrovskými vládními výdaji na mistrovství světa. Je naprosto zřejmé, že v zemi nefunguje zdravotnictví či veřejná doprava,“ komentoval situaci studentský účastník protestů Camilo Martins.

Za skandování hesel „V ulicích proti vládě“ a „Tady šampionát nebude“ prošli demonstranti ulicemi největšího města Brazílie. „Jsem proti korupci – a mistrovství světa je příkladem zdejší korupce v obřím měřítku. Nechceme tu fotbalový šampionát. Brazílie potřebuje hodně věcí, ale vláda myslí jen na to, že může na mistrovství sama pořádně vydělat, a tvrdí, že potřebujeme fotbal. Teď snad vidí, že se přepočítali,“ vysvětloval jeden z protestujících.

Na demonstraci dohlíželo 2300 policistů, kteří kupodivu nezasáhli.

Brazílie

Zdroje:
http://www.aitrus.info/node/3682
http://revolution-news.com/brazil-activists-protest-celebrations-1964-military-coup/
http://www.presstv.ir/detail/2014/03/15/354729/brazilians-protest-against-world-cup/
Verze pro tisk 7.4.2014 Mezinárodní sekretariát ČSAF

Píšou jinde

Odkazy

Anarchism in Israel and Jewish-Israeli antizionist movement

31. 7. 2025, Praha

Debata s Yuval Gal Cohen …(více)

Klimakemp spravedlivé transformace

4. - 12. 8. 2025, Moravskoslezský kraj

Protestní tábor iniciativy Limity jsme my …(více)

Společně proti fašismu

19. 9. 2025, Frýdek-Místek

Demonstrace – pochod – koncert …(více)

RIOT OVER RIVER 10

20. 9. 2025, Praha

Antifašistický festival …(více)