Společně proti fašismu
Demonstrace – pochod – koncert …(Больше)
Zpráva o akcích na podporu lidí v bytové nouzi.
V pondělí 30. ledna dorazilo na pražské Staroměstském náměstí asi 200 lidí, aby podpořili zákon o sociálním bydlení. Vláda přislíbila ve svém programovém prohlášení jeho přijetí, ale po třech letech kde nic tu nic. Dotlačit ji k naplnění tohoto slibu se rozhodla iniciativa Mít svůj domov, v níž je zapojeno hned několik neziskových organizací zabývajících se prací s lidmi ohroženými chudobou a ztrátou střechy nad hlavou.
V mrazivém podvečeru zaznělo několik proslovů. Promluvili nejen zástupci pořádající iniciativy, ale také lidé v bytové nouzi z Brna, Ostravy a Prahy. Slovo neplánovaně dostala i ministryně Šlechtová, pod jejímiž okny akce probíhala a která před všemi slíbila, že zákon podpoří. Asi po hodině a půl se přítomní vydali za skandování a s transparenty „Město pro lidi, ne pro zisk!“, „Bydlení je základní lidská potřeba“, „Bojujme proti chudobě, ne proti chudým lidem“ či jedním, na němž byly citovány sliby stran vládní koalice, k Úřadu vlády ČR, kde předali petici na podporu zákona, která čítala asi 3000 podpisů.
Na následující den, tedy spíše noc, byla svolána další akce k úřadu vlády, a to skupinami Studentské hnutí za solidaritu, Studenti pomáhají, Mladí zelení, Platforma pro sociální bydlení, Přestupní stanice, autonomní sociální centrum Klinika, Kuchařky bez domova a Chceme bydlet. Chtěly upozornit na potřebu zákona o sociálním bydlení „v situaci, kdy se s chudobou obchoduje, dávky pobírají majitelé předražených ubytoven a město dává přednost developerům a spekulantům před svými obyvateli“. Na akci se sešlo přes sto lidí, z nichž skoro polovina následně na místě strávila mrazivou noc na karimatkách ve spacácích, aby zdůraznili situaci, v níž se lidé bez domova ocitají každý den. Večer byl obohacen fireshow a živým hudebním vystoupením kapel Severní nástupiště a Kopec šišek, k dispozici byla teplá polévka a čaj.
Ministryně Šlechtová další den návrh zákona podepsala a ten tak zamířil na legislativní radu. Přesto se vyslovila, že by cílová skupina zákona měla být menší, než bylo plánováno. Osud zákona a jeho případná konečná podoba jsou tedy stále nejisté.
Obě akce podpořili i anarchisté a anarchistky. Požadavky směrem k establishmentu sice nebývají častou součástí naší politiky, jedná se ale budoucnost bezdomovectvím ohrožených lidí, která akutně volá alespoň po nějakém řešení, jímž může zákon o sociálním bydlení být, i když jsou k němu velké výhrady a ve své podstatě jen okrajově změkčuje dopady nehumánního kapitalistického režimu.
Související odkazy:
http://a2larm.cz/2017/01/ekonomicky-rust-lidem-v-bytove-nouzi-nepomaha/
http://a2larm.cz/2017/01/konec-vyhlidek-na-kvalitni-zakon-o-socialnim-bydleni/
http://a2larm.cz/2017/02/fotogalerie-desitky-lidi-prenocovaly-pred-uradem-vlady/
http://a2larm.cz/2017/01/fotogalerie-demonstrace-za-zakon-o-socialnim-bydleni/
http://denikreferendum.cz/clanek/24555-slechtova-podporila-zakon-o-socialnim-bydleni-jeho-pripravu-pritom-ano-blokuje
Demonstrace – pochod – koncert …(Больше)
LITR je projekt zaměřený na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci. LITR se soustředí zejména na tuzemskou tvorbu, chce představit publikace často vydávané v nízkém nákladu s omezenou distribucí. Zájmem LITR jsou autorské publikace, magazíny, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Již popáté bude na místě také členstvo AF se stánkem Nakladatelství Anarchistické federace …(Больше)
Antifašistický festival …(Больше)
Přednáška o FNB, hudba a pofel …(Больше)
Je potřeba mluvit o dotacích pro oligarchy. Re-set ukazuje miliardy z veřejných rozpočtů
denikalarm.cz 6.9.2025Film The Voice of Hind Rajab sklidil rekordní 23minutové ovace při premiéře na festivalu v Benátkách
blisty.cz 5.9.2025Italští dokaři hrozí blokádou dodávek do Izraele, pokud flotila s pomocí pro Gazu nedorazí do cíle
denikalarm.cz 4.9.2025Ideš na brigádu? Skúsenosti a tipy, ako so sebou nenechať zametať (2025)
www.priamaakcia.sk 1.9.2025Demytizace Palestiny a Palestinců #13: Rozkvetlá poušť, nebo decimace ekonomiky?
ism-czech.org 25.8.2025„Davyd Čyčkan se vrátil domů!“ Poslední rozloučení s anarchistou, kreslířem a obráncem
denikalarm.cz 23.8.2025Srbský režim mobilizuje své podporovatele. Útočí na protestující, zatímco policie přihlíží
denikalarm.cz 19.8.2025