Anarchistická federace

Dokud nebudou všichni svobodní

Výzva k Mezinárodnímu týdnu solidarity s anarchistickými vězni 2023, který připadá na 23. až 30. srpna

leták

Svět hoří. Klimatická krize je stále horší a horší. Místo masek proti covidu-19 teď lidé musí nosit masky proti kouři z lesních požárů. Zároveň se obrovské oblasti zaplavují kvůli přívalovým dešťům a jsou ničeny pokračujícím znečišťováním životního prostředí. Nic z toho není způsobeno individuálními rozhodnutími lidí. Není to způsobeno nákupem špatného výrobku v supermarketu. Je to způsobeno systematickým vykořisťováním přírody a lidstva. Vlády a velké korporace jsou těmi, kdo nás vlečou do klimatické katastrofy, která se v tuto chvíli zdá být nezastavitelná. Vlády a velké korporace, které vytvořily svět, v němž jsou bohatí lidé důležitější než ostatní. To bylo vidět zejména v době, kdy světová média neměla nic lepšího na práci než pět dní mluvit o zmizelé ponorce plné pěti bohatých lidí, zatímco stovky dalších umírají ve Středozemním moři při snaze získat šanci na lepší život.

Extrémně pravicová, konzervativní a autoritářská politika je na celém světě na vzestupu. Někteří ji využívají k rozpoutání válek a zabíjení tisíců lidí, jiní staví ploty a střeží to, co považují za svůj majetek, a další ji zneužívají k válčení v digitálním světě. Zvyšuje se dohled a státy čím dál víc vstupují do našeho soukromí, analyzují naše soukromé rozhovory a shromažďují o nás údaje s takovou hloubkou detailů, jakou jsme si nikdy nedokázali ani představit. Nástroje států k potlačení odporu, k potlačení i jen myšlenky na boj se systémem se s každou minutou zostřují. Mnoho anarchistů/ek, antiautoritářů/ek, ekologických aktivistů/ek a antifašistů/ek po celém světě čelí represím, protože jednat anonymně je v digitalizovaném světě obtížné jako nikdy předtím.

Při všech překážkách, které nám jsou během boje za lepší svět kladeny do cesty, zůstávají anarchistické myšlenky a hodnoty důležité. V době krize začínají vynikat metody kolektivního organizování, vzájemné pomoci a princip solidarity. Systém se rozpadne a my bychom se měli připravit na to, že si svět, který nám ukradly firmy, majitelé jachet a válečný průmysl, vezmeme zpět. Svět, který byl určen pro všechny. A zatímco naši přátelé jsou zavíráni za mříže a státy se je snaží ukrýt v nejtemnějších koutech svých věznic, my nebudeme mlčet, ale budeme bojovat, dokud nebudou opět svobodní.

Proto znovu vyhlašujeme Mezinárodní týden solidarity s anarchistickými vězni. Udělejte nějakou solidární akci! Napište dopisy, uspořádejte přednášky nebo filmové projekce, zviditelněte naše vězněné kamarádky a kamarády v ulicích vyvěšením transparentu nebo namalováním graffiti a dejte jim najevo, že zůstávají v našich srdcích a že bojujeme společně.

Vzpomeňme na ty, kteří proti této nespravedlnosti bojovali a zaplatili za ni životem.

Nikdo není svobodný, dokud nejsou svobodní všichni!


Zdroj:
https://solidarity.international/


Verze pro tisk 1.8.2023 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Vykliďme prázdnotu!

27. 6. 2025, Praha

Pouliční slavnost za squat Papírenská …(více)

Za lidskost

27. 6. 2025, Plzeň

Dobročinná akce na podporu lidí v Gaze …(více)

Praha vs. Airbnb

28. 6. 2025, Praha

Shromáždění proti masovému turismu …(více)